{"vars":{{"pageTitle":"Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej "bardzo prawdopodobne", mówi główny ekonomista MF","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cel-inflacyjny","dane-makroekonomiczne","inflacja","lukasz-czernicki","ministerstwo-finansow","nbp"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"27 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":297389}} }
300Gospodarka.pl

Przedłużenie tarczy antyinflacyjnej „bardzo prawdopodobne”, mówi główny ekonomista MF

Nowa rządowa prognoza inflacji na 2022 rok zakłada przedłużenie tarczy antyinflacyjnej. Przy tym założeniu, inflacja w tym roku ma wynieść 9,1 proc. – podał główny ekonomista Ministerstwa Finansów.

W przyjętej przez Radę Ministrów Aktualizacji Programu Konwergencji (APK) prognozie ścieżki inflacji w 2022 roku na poziomie 9,1 proc. średniorocznie założono przedłużenie tarczy inflacyjnej w tym roku – poinformował główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki.

Według niego, założeniem kierowało to, że przedłużenie tarczy jest „jak najbardziej prawdopodobne”. Jednak żadne definitywne decyzje w tej kwestii jeszcze nie zapadły.

O szczegółach dot. tarczy antyinflacyjnej pisaliśmy m. in. w tych artykułach:

Prognoza inflacji w APK na pewno jest niższa niż inflacja założona przez NBP. Wynika to z dwóch rzeczy: po pierwsze, Narodowy Bank Polski w swoich prognozach z natury nie uwzględnia podwyżek stóp procentowych, my natomiast założyliśmy rynkową ścieżkę stóp procentowych. Druga kwestia jest taka, że założyliśmy w naszych prognozach przedłużenie tarcz inflacyjnych w tym roku, czego pewnie też NBP nie zrobił – powiedział Czernicki podczas konferencji prasowej.

Przyjęta wczoraj APK przewiduje, że średnioroczna inflacja CPI wyniesie 9,1 proc. w 2022 roku i 7,8 proc. w 2023 roku. Inflacja znajdzie się na poziomie, który mieści się w w górnym paśmie odchyleń od celu inflacyjnego dopiero w 2025 roku, kiedy to ma wynieść 3,5 procent.

O szczegółach tegorocznej Aktualizacji Programu Konwergencji, przyjętej wczoraj przez Radę Ministrów, pisaliśmy w tym artykule.

Natomiast jak wynika z centralnej ścieżki marcowej projekcji inflacyjnej NBP, inflacja konsumencka w 2022 roku wyniesie 10,8 procent. Jej szczyt przewidywany jest na poziomie 12,1 proc. w trzecim kwartale roku.

Według projekcji, inflacja w latach 2023-2024 obniży się, jednak do końca horyzontu projekcji (2024) będzie przekraczać 3,5 proc., czyli najwyższą wartość mieszczącą się w granicach celu inflacyjnego.