{"vars":{{"pageTitle":"Tarcza antyinflacyjna – dostawca energii już nie odłączy prądu za niezapłacony rachunek","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-gazu","ceny-pradu","energetyka","energia-elektryczna","inflacja","rzad","tarcza-antyinflacyjna","ubostwo","ubostwo-energetyczne"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"3 grudnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":226341}} }
300Gospodarka.pl

Tarcza antyinflacyjna – dostawca energii już nie odłączy prądu za niezapłacony rachunek

Zakaz wstrzymania dostaw energii elektrycznej dla tzw. odbiorców wrażliwych w przypadku zaległości w opłatach – to jedno z rozwiązań, jakie ma się znaleźć w ustawie o dodatkach osłonowych wprowadzanych w ramach tarczy antyinflacyjnej.

Oznacza, że niektórym odbiorcom dostawca prądu nie będzie mógł odłączyć energii elektrycznej, nawet jeśli będą zalegali z płatnością za rachunki.

Przepis ma dotyczyć miesiąców zimowych. Odbiorcy wrażliwi to ci, którzy będą mieli prawo do dodatków osłonowych. Dodatki mają niwelować skutki wysokiego wzrostu cen energii.

Ich beneficjentami mają być gospodarstwa domowe dotknięte ubóstwem energetycznym oraz te o niskich dochodach, u których wydatki na energię pochłaniają dużą część budżetów domowych.

Projekt ma także wprowadzić ochronę przed wstrzymaniem dostaw energii elektrycznej dla osób objętych opieką długoterminową w warunkach domowych, w związku z przewlekłą niewydolnością oddechową, wymagających wentylacji mechanicznej.

W ustawi znajdzie się też przepis, który umożliwi odbiorcom wrażliwym składanie wniosków do dostawców prądu i gazu o „zastosowanie programu wsparcia” dla zaległości w opłatach, ale również wobec bieżących należności.

Rząd szacuje, że pomoc zostanie skierowana do 6,84 mln gospodarstw domowych. Ustawa ma zostać opracowana jeszcze w grudniu, obowiązywać od przyszłego roku.

Czytaj także: