{"vars":{{"pageTitle":"To już oficjalne: dane pokazują, że mamy rekordowe załamanie w polskim przemyśle","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","koronawirus","makroekonomia","pandemia-koronawirusa","pmi","przemysl"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"1 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":47141}} }
300Gospodarka.pl

To już oficjalne: dane pokazują, że mamy rekordowe załamanie w polskim przemyśle

Produkcja przemysłowa w Polsce, a także nowe zmówienia oraz eksport spadły w najszybszym tempie od grudnia 2008, czyli od najczarniejszych dni światowego kryzysu finansowego – wynika z marcowych badań IHS Markit.

IHS Markit PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego
przemysłu.

W marcu indeks spadł z lutowego poziom 48,2 do 42,4, rejestrując rekordowy spadek miesiąc do miesiąca. Według najnowszych wyników badań warunki gospodarcze w polskim przemyśle pogorszyły się w najszybszym tempie od kwietnia 2009, a załamanie w sektorze trwa już 17 miesięcy.

W marcu trzy z subindeksów składających się na Wskaźnik PMI: Wskaźnik Produkcji, Nowych Zamówień oraz Zatrudnienia odnotowały rekordowe miesięczne spadki, znacznie obniżając odczyt głównego indeksu.

Jeśli pominiemy wyniki z końca 2008, trzy wyżej wspomniane wskaźniki odnotowały w marcu najszybsze spadki w historii badań (od czerwca 1998).

Marcowy wynik Wskaźnika Zapasów Pozycji Zakupionych również negatywnie wpłynął na polski PMI, tymczasem Wskaźnik Czasu Dostaw podniósł go nieco w górę.

Wskaźnik Czasu Dostaw to indeks odwrócony, ponieważ opóźnienia w dostawach zazwyczaj wynikają ze wzrostu popytu.

Obecne presje na łańcuchy dostaw wiążą się jednak z zakłóceniami wywołanymi wybuchem epidemii koronawirusa – podał IHS Markit.

„Patrząc w przyszłość, prognozy polskich przedsiębiorców odnośnie nadchodzących 12 miesięcy były w marcu najgorsze od początku istnienia wskaźnika Przyszłej Produkcji, tj. od 2012 roku” – powiedział Trevor Balchin, ekonomista IHS Markit – firmy opracowującej badanie PMI.

>>> Czytaj też: Jak bardzo zaniżone są oficjalne liczby zakażonych COVID-19 w Polsce i innych krajach? Naukowcy z Londynu pokazują swoje obliczenia