{"vars":{{"pageTitle":"Transport i logistyka z umiarkowanym optymizmem. Branża liczy na odbicie w drugiej połowie roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["barometr-efl","branza-transportowa","branza-tsl","e-commerce","firmy-przewozowe","firmy-transportowe","logistyka","najnowsze","sprzedaz"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"2 czerwca 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":739922}} }
300Gospodarka.pl

Transport i logistyka z umiarkowanym optymizmem. Branża liczy na odbicie w drugiej połowie roku

Sektor TSL (transport-spedycja-logistyka) notuje kolejny wzrost nastrojów. Jak wynika z Barometru EFL, w drugim kwartale 2025 roku branżowy subindeks osiągnął poziom 53 pkt. To oznacza wzrost o 1,1 pkt. względem poprzedniego kwartału.

To trzeci z rzędu kwartał z rosnącą wartością wskaźnika oraz kolejny odczyt powyżej poziomu ograniczonego rozwoju (50 pkt). W efekcie eksperci spodziewają się umiarkowanej poprawy koniunktury w sektorze.

Stabilizacja bez euforii

Od końca 2023 roku sytuacja w branży pozostaje względnie stabilna. Przedsiębiorcy z sektora TSL ostrożnie oceniają perspektywy na przyszłość – 24 proc. z nich prognozuje wzrost sprzedaży, a 21 proc. deklaruje chęć zwiększenia inwestycji. Większość firm nie przewiduje większych zmian: 69 proc. zakłada utrzymanie poziomu sprzedaży, a 67 proc. – stabilność nakładów inwestycyjnych.

Co istotne, przedsiębiorcy nie zgłaszają poważnych problemów z płynnością finansową – tylko 8 proc. przewiduje jej pogorszenie, a 24 proc. liczy na poprawę. Zdecydowana większość firm (79 proc.) nie planuje też zmian w zakresie zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne.

Czynniki niepewności i szanse strategiczne

– Przedsiębiorcy działają dziś w otoczeniu pełnym niepewności, ale jednocześnie z nadzieją na poprawę sytuacji – mówi Silvestr Ochrimovic, prezes zarządu Truck Care.

Zwraca uwagę na czynniki ryzyka, takie jak konflikt za wschodnią granicą, spowolnienie w Niemczech – głównym partnerze handlowym Polski – oraz polityczne napięcia wokół ceł w USA. Równocześnie pojawiają się też pozytywne impulsy. Należą do nich spadająca inflacja, możliwe obniżki stóp procentowych, stabilizacja cen paliw.

Na poprawę nastroju wpływa też rosnący popyt w polskim handlu, zwłaszcza e-commerce. Ten segment ma szczególne znaczenie dla sektora TSL. Dane GUS pokazują, że sprzedaż internetowa w marcu 2025 roku wzrosła o 13,1 proc. w skali roku, podczas gdy ogólna sprzedaż detaliczna praktycznie się nie zmieniła.

Eksperci Fulfilio są zdania, że Polska – dzięki swojemu położeniu, infrastrukturze i doświadczeniu firm logistycznych – może stać się strategicznym hubem tranzytowym dla chińskich towarów kierowanych do USA. To szansa na rozwój eksportu usług logistycznych i zwiększenie liczby zleceń dla firm z branży.

Sprzedaż i inwestycje ruszają powoli

Pozytywne nastroje przekładają się na konkretne plany – 24 proc. przedsiębiorców z sektora TSL spodziewa się wzrostu sprzedaży w drugim kwartale, w porównaniu z 16 proc. w pierwszym kwartale. Tyle samo (24 proc.) firm liczy na poprawę płynności finansowej. W kwestii inwestycji wciąż dominuje ostrożność – 21 proc. planuje zwiększyć nakłady, co oznacza stabilny poziom względem poprzedniego kwartału.

Z drugiej strony tylko 5 proc. firm deklaruje potrzebę większego wsparcia zewnętrznego. To może świadczyć o lepszym zarządzaniu kapitałem lub ostrożniejszym podejściu do rozwoju.

Barometr EFL to kwartalny wskaźnik nastrojów wśród małych i średnich przedsiębiorstw, przygotowywany przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego. Uwzględnia skłonność firm do inwestowania i rozwoju, ich prognozy sprzedaży, potrzeby finansowe oraz ocenę płynności. Dane do obecnej edycji zebrano między 1 a 28 marca 2025 roku na próbie 600 firm z całej Polski.

Wartość głównego indeksu dla całego sektora MŚP wyniosła w drugim kwartale 2025 roku 50,6 pkt. To nieznacznie mniej niż w kwartale pierwszym. Wynik potwierdza, że mimo wielu wyzwań gospodarczych, firmy z sektora TSL nie tylko trzymają kurs, ale powoli przygotowują się na odbicie.


Przeczytaj również: