{"vars":{{"pageTitle":"Troje ekonomistów z Nagrodą Nobla z ekonomii za badania nad ubóstwem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["live","news"],"pageAttributes":["ekonomia","nagroda-nobla","nauka","nobel","ubostwo"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"14 października 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":22147}} }
300Gospodarka.pl

Troje ekonomistów z Nagrodą Nobla z ekonomii za badania nad ubóstwem

Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer zostali wspólnie uhonorowani Nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii za eksperymentalne podejście do łagodzenia globalnego ubóstwa.

Pan Banerjee i pani Duflo – para zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym – są profesorami w Massachusetts Institute of Technology, a pan Kremer jest profesorem na Uniwersytecie Harvarda.

Pani Duflo ma 46 i jest dopiero drugą kobietą, która otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii po amerykańskiej ekonomistce Elinor Ostrom, która w 2009 r. zdobyła nagrodę za pracę nad współpracą międzyludzką.

Jest również najmłodszą laureatką w historii ekonomii: poprzedni rekord należał do Kennetha Arrowa, który miał 51 lat, gdy otrzymał nagrodę w 1972 roku.

Pan Kremer z kolei po raz pierwszy przeprowadził badania terenowe w Kenii w połowie lat 90. Pan Banerjee i pani Duflo przeprowadzili podobne próby w dwóch indyjskich miastach: Bombaju i Vadodarze.

Komitet Nobla stwierdził, że wypracowana przez nich metodologia bazująca na eksperymentach terenowych stała się najnowocześniejszym standardem dla ekonomistów badających problemy rozwojowe.

>>> Czytaj też: Premier Etiopii Abiy Ahmed laureatem pokojowej Nagrody Nobla w 2019