{"vars":{{"pageTitle":"Trwa debata o reformie Unii Europejskiej. Deputowani chcą wzmocnić rolę Parlamentu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["komisja-europejska","main","najnowsze","parlament-europejski","rada-unii-europejskiej","reforma-ue","traktaty","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"25 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":615332}} }
300Gospodarka.pl

Trwa debata o reformie Unii Europejskiej. Deputowani chcą wzmocnić rolę Parlamentu

Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego poparła projekt zmian w traktatach tworzących Unię Europejską. Chce między innymi zwiększenia roli Parlamentu, który miałby wybierać przewodniczącego Komisji Europejskiej, oraz ustanowienia wyłącznych kompetencji Unii w zakresie środowiska.

W projekcie zawarto także zwiększenie kompetencji UE w zakresie spraw zagranicznych, obronnych, energii, infrastruktury transgranicznej oraz wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości.

Planowane jest też wprowadzenie ogólnounijnego mechanizmu referendalnego.

Sprawozdanie zatwierdzone przez Komisję Spraw Konstytucyjnych będzie stanowić wkład Parlamentu w Konwent w sprawie rewizji Traktatów Unii.

Sprawozdanie zawierające projekt zmian do Traktatów zostało w środę przyjęte przez eurodeputowanych 19 głosami za, przy 6 głosach przeciw i jednym wstrzymującym się. Załączona uchwała została przyjęta 20 głosami za, przy 6 głosach przeciw i braku wstrzymujących się. Posłowie do Parlamentu Europejskiego ponawiają swój apel o zmianę Traktatów UE i zwracają się do Rady o “natychmiastowe i bez odbycia dyskusji przedłożenie propozycji […] Radzie Europejskiej”, aby można było utworzyć Konwent – czytamy w komunikacie Parlamentu Europejskiego.

Wzmocnienie roli Parlamentu Europejskiego

Jak wskazano, europosłowie wzywają do wprowadzenia bardziej dwuizbowego systemu, który wzmocniłby rolę Parlamentu i zmienił mechanizmy głosowania w Radzie.


Czytaj też: KPO dzień po wyborach? Tusk jedzie do Brukseli. Ale pieniądze dla Polski tak szybko nie spłyną


Unia byłaby lepiej przygotowana do działania poprzez znaczne zwiększenie liczby decyzji podejmowanych w drodze głosowania większością kwalifikowaną (QMV) i w drodze zwykłej procedury ustawodawczej (OLP), podczas gdy Parlament uzyskałby pełnoprawne prawo inicjatywy ustawodawczej i stałby się współprawodawcą w długoterminowego budżetu UE – czytamy także.

Ponadto europosłowie wzywają także do odwrócenia obecnych ról Rady i Parlamentu w wyborze przewodniczącego Komisji (który zostałby przemianowany na „europejski organ wykonawczy”), w wyniku czego Parlament w przyszłości mianowałby przewodniczącego Komisji, a Rada Europejska zatwierdzałaby.

Eurodeputowani z Komisji proponują także umożliwienie przewodniczącemu Komisji wyboru jej członków w oparciu o preferencje polityczne, przy jednoczesnym zapewnieniu równowagi geograficznej i demograficznej.

W projekcie sprawozdania wzywa się do wprowadzenia mechanizmu ogólnounijnych referendów w sprawach istotnych dla działań i polityk Unii (w tym zatwierdzania propozycji reformy Traktatu) oraz do wzmocnienia istniejących mechanizmów partycypacyjnych.

Wyłączne kompetencje dla UE

Eurodeputowani chcą ustanowienia wyłącznych kompetencji Unii w zakresie środowiska i różnorodności biologicznej oraz kompetencji dzielonych w kwestiach zdrowia publicznego, ochrony ludności, przemysłu i edukacji. Proponują rozwój kompetencji dzielonych Unii w obszarach energii, spraw zagranicznych, bezpieczeństwa zewnętrznego i obrony, polityki granic zewnętrznych w przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości oraz infrastruktury transgranicznej.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Projekt raportu zawiera także propozycje dotyczące:

Sprawozdanie ma zostać poddane głosowaniu przez wszystkich posłów do Parlamentu Europejskiego podczas sesji plenarnej w listopadzie.

Polecamy także: