{"vars":{{"pageTitle":"KE: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego budzi poważne obawy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["komisja-europejska","krajowy-plan-odbudowy","polityka","prawo","sadownictwo","sady","trybunal-konstytucyjny","tsue"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"8 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":200170}} }
300Gospodarka.pl

KE: Wyrok Trybunału Konstytucyjnego budzi poważne obawy

Komisja Europejska uważa, że wczorajszy wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego budzi poważne obawy związane z prymatem prawa unijnego i autorytetem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Trybunał Konstytucyjny (TK) w wyroku z 8 października 2021 roku uznał, że przepisy Traktatu o Unii Europejskiej (czyli jednego z dwóch najważniejszych aktów prawnych Wspólnoty), są w pewnym zakresie niezgodne z konstytucją RP.

Chodzi o niektóre uprawnienia sądów krajowych, dotyczące m. in. kontroli legalności powołania sędziego.

Stanowisko Komisji

W odpowiedzi na wyrok TK Komisja oznajmiła, że KE „podtrzymuje i potwierdza podstawowe zasady porządku prawnego Unii”. Organ wykonawczy UE wymienił w komunikacie po polskim wyroku następujące reguły:

Zapowiedziano również, że KE przeanalizuje teraz szczegółowo orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego i zdecyduje o dalszych krokach.

„Komisja nie zawaha się skorzystać z uprawnień przysługujących jej na mocy Traktatów w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa Unii” – podała KE.

„Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa, której należy przestrzegać we wszystkich państwach członkowskich”, a prawa Europejczyków wynikające z traktatów muszą być chronione bez względu na to, w którym kraju UE mieszkają – wskazała Komisja.

Zadaniem Komisji Europejskiej jest m. in. czuwanie nad prawidłowym funkcjonowaniem porządku prawnego Unii.

Spór o sądownictwo

Wczorajszy wyrok TK i stanowisko Komisji to kolejne wydarzenia w trwającym sporze pomiędzy polskim rządem a Unią o kwestie sądownictwa i praworządności.

Komisja informowała wcześniej, że dopóki nie będzie miała pewności, że Polska akceptuje prawo unijne, kraj nie otrzyma środków na Krajowy Plan Odbudowy.

W mediach pojawiły się również informacje, że urzędnicy UE rozważają wstrzymanie transferów także z Funduszy Spójności.


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się na nasze unikalne newslettery:

Chcę otrzymywać:

Tygodnik Klimatyczny 300KLIMAT
Codzienny newsletter 300SEKUND