{"vars":{{"pageTitle":"Trzy czwarte energii z OZE i atomu. Nowy cel polskiej polityki energetycznej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","energetyka-jadrowa","energia-odnawialna","klimat","najnowsze","odnawialne-zrodla-energii","oze","polityka-energetyczna","polityka-energetyczna-polski-2040"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"3 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":531937}} }
300Gospodarka.pl

Trzy czwarte energii z OZE i atomu. Nowy cel polskiej polityki energetycznej

Produkcja energii z odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz z energetyki jądrowej będzie stanowić ok. 74% łącznej produkcji energii w Polsce w 2040 r., wynika z założeń zmian do Polityki Energetycznej Państwa 2040, przyjętych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).

Przyjęliśmy założenia zmian do polityki energetycznej państwa w części elektroenergetycznej, które odzwierciedlają ambitne plany spółek energetycznych. Dodaliśmy czwarty filar, będący pierwszym i najważniejszym filarem – suwerenność energetyczną, rozumianą jako niezależność od zewnętrznych surowców – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej.


Czytaj też: Podążanie za trendami czy ambitne cele. Jaka polityka energetyczna dla Polski? [DEBATA]


Jak podkreśliła, przez suwerenność energetyczną rozumiana jest także energetyka jądrowa, w tym także odzwierciedlenie w dokumencie znalazły plany spółek w zakresie mniejszego atomu.

Dynamika rozwoju OZE skłoniła nas do aktualizacji mocy odnawialnych źródeł w 2040 roku. W scenariuszu realistycznym ok. 74% energii w 2040 r. będzie pochodzić ze źródeł OZE oraz energetyki jądrowej – dodała minister.

Ile mocy w systemie energetycznym?

Z założeń zmian do PEP 2040 wynika, że w 2040 r. łączna moc w systemie podwoi się do ok. 130 GW, w tym 88 GW stanowić będą OZE, a 7,8 GW energetyka jądrowa.

W 2030 r. moc zainstalowana w OZE ma wzrosnąć do 50 GW. Natomiast w 2040 r. OZE stanowić będzie ok. 68% mocy zainstalowanych w krajowym systemie energetycznym i ponad 50% udziału w produkcji energii elektrycznej, wynika także z dokumentu.

Rekomendujemy także wyznaczenie dodatkowych mocy w morskiej energetyce wiatrowej – poinformowała Moskwa.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Zgodnie z nowymi założeniami, moc zainstalowana elektrowni wiatrowych na morzu ma wynieść 5,9 GW w 2030 r. i 18 GW w 2040 r. Z kolei moc energetyki wiatrowej na lądzie ma wynieść 14 GW w 2030 r. i 20 GW w 2040 r.

Minister zapowiedziała również, że do czasu uruchomienia elektrowni jądrowych nie będzie możliwe wyłączanie z systemu dużych elektrowni węglowych.

Polecamy także: