{"vars":{{"pageTitle":"Müller: za wykonanie wyroku TSUE odpowiada Sąd Najwyższy, a nie rząd","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["izba-dyscyplinarna","komisja-europejska","kprm","piotr-muller","sad-najwyzszy","stan-wyjatkowy","tsue"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"7 września 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":186395}} }
300Gospodarka.pl

Müller: za wykonanie wyroku TSUE odpowiada Sąd Najwyższy, a nie rząd

Dzisiaj, we wtorek 7 września, odbyło się spotkanie z mediami rzecznika prasowego rządu, Piotra Müllera. Poruszył dwa tematy – rekompensaty dla mieszkańców mieszkających na terenie objętym stanem wyjątkowym oraz kwestię decyzji Komisji Europejskiej o wniosek do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Wcześniej w ciągu dnia informowaliśmy, że Komisja Europejska (KE) będzie wnioskować o nałożenie na Polskę kar finansowych za niewykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE).

Za wykonanie wyroku odpowiada Sąd Najwyższy

Rzecznik rządu przypomniał, że KE zapowiedziała dzisiaj podjęcie dalszych kroków związanych z ostatnimi dwoma decyzjami TSUE. Wskazał, że Polska jeszcze nie otrzymała żadnego formalnego dokumentu w tej sprawie.

Jeśli chodzi o zapowiedź kar finansowych, rzecznik powiedział, że nie będzie odnosił się do tej kwestii, póki żadne decyzje o nałożeniu kar nie zapadły.

Piotra Müller, spytany o zastosowanie środka tymczasowego, który zarządził TSUE, czyli wstrzymania prac Izby Dyscyplinarnej, wskazał, że jego wykonanie należy do Sądu Najwyższego. Nie odpowiada za to Rada Ministrów, gdyż „w każdym kraju członkowskim UE, również w Polsce, władza wykonawcza jest niezależna od sądowniczej” – powiedział.

Polski rząd przekazał Komisji swoje stanowisko i plan rozwiązania sytuacji już w sierpniu – mówił rzecznik rządu. Zapowiedział, że Polska będzie dalej negocjować z KE w tej sprawie.

Rekompensaty dla mieszkańców wschodniej Polski

Podczas spotkania padła także zapowiedź, że są planowane rekompensaty dla przedsiębiorców działających na terenie objętych stanem wyjątkowym. Chodzi o m. in. właścicieli agroturystyk, hoteli itp. Możliwość przebywania na tym terenie jest bowiem obecnie ograniczona.

Stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni i dotyczy ok. 3-kilometrowego pasa wzdłuż granicy z Białorusią.

Polska nie dostanie funduszy, dopóki UE „nie będzie przekonana”, że kraj stosuje się do prawa unijnego