{"vars":{{"pageTitle":"Kredyty frankowe jak młyński kamień. Prezes Pekao: Mogą pogrążyć całą gospodarkę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","finanse-osobiste","kredyty","kredyty-frankowe","najnowsze","odsetki","oprocentowanie","oprocentowanie-kredytow"],"pagePostAuthor":"Marek Chądzyński","pagePostDate":"27 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":450708}} }
300Gospodarka.pl

Kredyty frankowe jak młyński kamień. Prezes Pekao: Mogą pogrążyć całą gospodarkę

Niekorzystne dla banków rozstrzygnięcie TSUE w sprawie walutowych kredytów byłoby groźne dla całej gospodarki, spowolnienie gospodarcze i wysoka inflacja to procesy przejściowe, a regionalizacja gospodarki światowej to trend korzystny dla polskich firm – ocenia prezes Banku Pekao, Leszek Skiba.

Zdaniem prezesa kluczowymi zagadnieniami mającymi wpływ na sektor bankowy w 2023 roku będzie wyrok TSUE w sprawie walutowych kredytów hipotecznych, wyzwania wynikające ze spowolnienia gospodarczego oraz wysokiej inflacji oraz ogólna sytuacja geopolityczna.

Kluczowe TSUE w sprawie kredytów frankowych

– Najważniejszą sprawą, która może bardzo mocno wpłynąć na funkcjonowanie nie tylko sektora bankowego, ale i całej gospodarki jest kwestia kredytów frankowych. Spodziewany wyrok TSUE, poprzedzony opinią Rzecznika Generalnego, może być niekorzystny dla sektora bankowego, co spowoduje, że potencjalne straty niektórych banków mogą być bardzo duże, KNF w skali całego sektora szacował je nawet na 100 mld zł. Rezerwy na sprawy frankowe wynoszą tymczasem obecnie około 40 mld zł – powiedział w rozmowie z PAP Biznes Skiba.


Zobacz: Pozwy o WIBOR w sądach. Banki podają dane o liczbie spraw


– W negatywnym rozstrzygnięciu sektor bankowy nie miałby odpowiednich kapitałów własnych, żeby udzielać kredytów. Ten problem rzutowałby na całą gospodarkę – banki nie miałyby środków, by zaspokajać potrzeby kredytowe związane między innymi z finansowaniem transformacji energetyki – dodał.

Zdaniem prezesa perspektywy dla polskiej gospodarki są bardzo pozytywne, ale do jej rozwoju potrzebny będzie kredyt z sektora bankowego.

– Dlatego pogorszenie kondycji sektora bankowego jest bardzo groźne dla polskiej gospodarki – powiedział Skiba.


Sprawa WIBOR-u: Złotówkowicze mogą ruszyć z pozwami jak frankowicze. Ale szybko to nie nastąpi


W październiku w Trybunale Sprawiedliwości UE odbyła się rozprawa dotycząca prawa banku do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy (sprawa C-520/21). Rozprawa została zamknięta i przed wyrokiem TSUE poznać ma opinię rzecznika generalnego, która przedstawiona ma być 16 lutego 2023 roku.

Inflacja zacznie spadać

Skiba ocenił, że ogólne otoczenie makroekonomiczne jest pozytywne.

– Mamy przejściowe spowolnienie i wysoką inflację, ale jesteśmy optymistami – spodziewamy się, że to nie będzie trwać zbyt długo, a inflacja zacznie spadać i osiągnie nawet poziom jednocyfrowy na koniec 2023 roku – powiedział Skiba.


Polecamy: Jak zmieniała się inflacja w Polsce na przestrzeni lat [wykresy, dane GUS]


– Spodziewamy się, że problem spowolnienia i wysokiej inflacji będzie malał w trakcie 2023 roku, a w horyzoncie kolejnych lat zjawisko odejścia od globalizacji na korzyść regionalizacji gospodarki światowej będzie trendem bardzo korzystnym dla polskich firm. Firmy europejskie szukają lokalnie partnerów w Europie, to szansa dla polskich firm – dodał.

Jego zdaniem regionalizacja będzie wspierała eksport i wzrost przemysłu w Polsce.

Ryzyko geopolityczne się utrzyma

Prezes Banku Pekao ocenił, że w 2023 roku kondycja polskiej gospodarki będzie uzależniona także od sytuacji geopolitycznej na świecie.

– To, co się dzieje na świecie, przede wszystkim sytuacja związana z wojną na Ukrainie i napięć amerykańsko-chińskich, bardzo silnie wpływać będzie także na polską gospodarkę – powiedział Skiba.

– Trzeba mieć oczy szeroko otwarte – pozytywne informacje silnie rzutowałyby na to, co się dzieje w gospodarce światowej, wpłynęłyby na odbicie wzrostu gospodarczego w Polsce i na świecie. Zakończenie wojny oznaczałoby duży spadek cen surowców energetycznych i byłby to bardzo pozytywny czynnik rozwojowy – dodał.

Poinformował, że wielu klientów banku chciałoby wziąć udział w odbudowie gospodarki ukraińskiej.

– Jesteśmy otwarci, by ich w tym procesie wspierać – powiedział Skiba.

Kiedy WIRON zastąpi WIBOR. Tak banki wyliczą oprocentowanie kredytów [EXPLAINER]