{"vars":{{"pageTitle":"TSUE orzekł: Organizacje ochrony przyrody mają prawo decydować o lasach [AKTUALIZACJA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","ke","klimat","lasy","najnowsze","polska","trybunal-sprawiedliwosci-unii-europejskiej","tsue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"2 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":501844}} }
300Gospodarka.pl

TSUE orzekł: Organizacje ochrony przyrody mają prawo decydować o lasach [AKTUALIZACJA]

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że organizacje ochrony przyrody mają prawo do składania skarg sądowych w sprawie planów urządzenia lasu, po tym jak Komisja Europejska wytoczyła dwa zarzuty Polsce.

Po pierwsze, KE zarzuciła Polsce naruszenie przepisów dyrektywy siedliskowej i ptasiej poprzez wprowadzenie do prawa krajowego przepisów, zgodnie z którymi „gospodarka leśna prowadzona w oparciu o dobrą praktykę nie narusza żadnych przepisów dotyczących ochrony przyrody na mocy ww. dyrektyw” – przypomniał TSUE.

Drugi zarzut KE dotyczył braku możliwości zaskarżenia do sądu przez organizacje ochrony środowiska planów urządzenia lasu.

TSUE odpowiada Komisji Europejskiej

W wydanym wyroku TSUE uwzględnił skargę KE.

Co do pierwszego zarzutu, doszedł do wniosku, że wprowadzone do ustawy o lasach domniemanie, zgodnie z którym gospodarka leśna wykonywana według wymagań dobrej praktyki nie narusza przepisów o ochronie przyrody, jest równoznaczne z umożliwieniem odstępstwa, w sposób ogólny, od przepisów wdrażających do polskiego prawa dyrektywy siedliskową i ptasią.

Jest to nie do pogodzenia z nałożonym na państwa członkowskie obowiązkiem ustanowienia ścisłej ochrony gatunków zwierząt i ptactwa, jak również podjęcia działań dla ochrony siedlisk przyrodniczych i siedlisk gatunków – zawyrokował TSUE.

Jeśli chodzi o zarzut drugi, Trybunał uznał, że „plan urządzenia lasu może odpowiadać pojęciu planu lub przedsięwzięcia, które choć nie są bezpośrednio związane z zagospodarowaniem terenu lub konieczne do jego zagospodarowania, mogą na ów teren w istotny sposób oddziaływać”.

Rodzi to konieczność umożliwienia wystąpienia do sądu z wnioskiem o zbadanie, pod względem merytorycznym formalnym, legalności planów urządzenia lasu – podkreślił TSUE.

Doradca prezydenta RP komentuje wyrok TSUE

O wyrok TSUE pytany był w Polskim Radiu 24 doradca prezydenta Paweł Sałek.

Z inspiracji organizacji pozarządowych, nie używam świadomie określenia ekologicznych – (…) jakiś czasu temu KE zdecydowała się, by Polskę pozwać przed TSUE w sferze związane z ochroną przyrody i leśnictwa – mówił Sałek.

Dziś niestety mamy wyrok, który ja osobiście uważam, że będzie tragiczny dla funkcjonowania Państwowego Gospodarstw Leśnego Lasy Państwowe, tragiczny dla polskiej przyrody, tragiczny dla polskiego leśnictwa, już nie wspomnę tu o całym sektorze drzewnym – powiedział.

Sałek twierdzi również, że wyrok został wydany bez opinii rzecznika oraz bez wysłuchania stron, co powoduje, że nie będzie możliwości odwołania się.

Polecamy także: