{"vars":{{"pageTitle":"Tusk: Wniosek o Trybunał Stanu dla Glapińskiego jest gotowy. "Będzie złożony w najbliższych dniach"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["adam-glapinski","donald-tusk","main","najnowsze","narodowy-bank-polski","nbp","polityka"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"19 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":694582}} }
300Gospodarka.pl

Tusk: Wniosek o Trybunał Stanu dla Glapińskiego jest gotowy. „Będzie złożony w najbliższych dniach”

Wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu Adama Glapińskiego, prezesa Narodowego Banku Polskiego, jest już gotowy i zostanie złożony w najbliższych dniach, poinformował prezes Donald Tusk.

O przygotowaniu wniosku premier poinformował po wtorkowym posiedzeniu rządu.

– Wniosek o Trybunał Stanu dla Adama Glapińskiego jest już gotowy. Zostanie złożony w najbliższych dniach – powiedział Tusk na konferencji prasowej.

O postawieniu przed Trybunałem prezesa NBP politycy obecnej koalicji rządzącej mówili już w trakcie kampanii wyborczej. Szef rządu osobiście składał taką deklarację.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


O tym, że trwają prace nad wnioskiem i że zostanie od złożony do końca marca mówił w lutym przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych Janusz Cichoń. Jak mówił wówczas Cichoń, koalicja rządowa jest zdeterminowana, by pociągnąć Glapińskiego do odpowiedzialności przed TS.

Przeciwko postawieniu prezesa NBP przed Trybunałem jest część Rady Polityki Pieniężnej i zarząd NBP. Na początku marca większość członków RPP opublikowana stanowisko, w którym stwierdza, że odsunięcie prezesa Adama Glapińskiego od pełnienia funkcji jako prezesa banku centralnego i przewodniczącego Rady Polityki Pieniężnej (RPP) skutkowałoby m.in. podważeniem zaufania do stabilności polskiego systemu finansowego. List podpisało sześciu z dziewięciu członków Rady.

Główny zarzut, jaki stawiają politycy koalicji prezesowi NBP to zaangażowanie polityczne prezesa banku, co jest sprzeczne z konstytucją i ustawa o Narodowym Banku Polskim.

Czytaj również: