{"vars":{{"pageTitle":"Tyle pieniędzy z KPO zainwestowała już Polska. Minister ujawnia dane","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inwestycje","katarzyna-pelczynska-nalecz","kpo","krajowy-plan-odbudowy","makroekonomia","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 sierpnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":721317}} }
300Gospodarka.pl

Tyle pieniędzy z KPO zainwestowała już Polska. Minister ujawnia dane

Polska zainwestowała już 5,5 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy Informację tę przekazała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Przekroczyliśmy 5,5 mld inwestycji z KPO. Kolejna wypłata na 493 mln zł właśnie zeszła z kont PFR – poinformowała minister na portalu X. Jak podała Pełczyńska-Nałęcz duża część z nowo wypłaconej kwoty, 398 mln złotych, zostanie przeznaczona na program „Czyste powietrze”, obejmujący termomodernizację domów i instalację nowoczesnych, ekologicznych źródeł ogrzewania.

Minister podkreśliła również przyspieszenie prac nad utworzeniem Branżowych Centrów Umiejętności.

Centra będą działały w całej Polsce i umożliwią uzyskiwanie przydatnych zawodowo kwalifikacji i przekwalifikowanie się osobom już pracującym – wyjaśniła Pełczyńska-Nałęcz. Na ten projekt przeznaczono kolejne 22 mln złotych.

Ile Polska dostała pieniędzy z KPO

Pomimo widocznego postępu, Polska wciąż pozostaje w tyle za innymi krajami Unii Europejskiej pod względem wykorzystania środków z KPO. Według danych Komisji Europejskiej, nasz kraj wykorzystał dotychczas 19 procent przyznanych funduszy, co plasuje nas na piątym miejscu od końca w UE.

Dla porównania, liderem w realizacji KPO jest Francja, która wydała już 77 procent przyznanych środków, co stanowi prawie 31 mld euro. Włochy, które otrzymały największą pulę środków – 194,4 mld euro, wykorzystały już 58,4 procent tej kwoty.

Polsce w ramach Recovery and Resilience Facility (RRF) przyznano 59,8 mld euro, z czego 25,3 mld euro to granty, a 34,5 mld euro to pożyczki. Do tej pory pozyskano 11,4 mld euro.

Opóźnienie w wykorzystaniu środków wynika z faktu, że poprzedni rząd nie składał wniosku o wypłatę środków z KPO ze względu na spór wokół niektórych tzw. kamieni milowych, czyli warunków, jakie trzeba było wypełnić, aby otrzymać fundusze. Chodziło m.in. o reformę polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Odblokowanie środków nastąpiło dopiero w grudniu 2023 roku, po zmianie władzy.

Rząd prowadzi obecnie rozmowy z Komisją Europejską o przedłużeniu działania KPO o około 6-8 miesięcy.

Resort funduszy i polityki regionalnej planuje wysłanie drugiego i trzeciego wniosku o płatność z KPO na przełomie sierpnia i września. Refundacja spodziewana jest pod koniec roku.

oprac. mach

Polecamy także: