{"vars":{{"pageTitle":"Tylu cudzoziemców pracuje w Polsce. Nowe dane GUS","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cudzoziemcy","gus","migracja","najnowsze","rynek-pracy","ukraincy","umowy-cywilnoprawne","warszawa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"5 listopada 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":729723}} }
300Gospodarka.pl

Tylu cudzoziemców pracuje w Polsce. Nowe dane GUS

Od stycznia 2022 r. do końca maja 2024 r. udział cudzoziemców w ogólnej liczbie pracujących wzrósł o 1,5 punktu procentowego i wyniósł 6,7 proc., podał Główny Urząd Statystyczny. Obcokrajowcy pochodzili z ponad 150 państw. Najliczniejszą, i jednocześnie zmniejszajacą się grupą, byli jednak obywatele Ukrainy. 

Na koniec maja w Polsce pracowało około 1 mln cudzoziemców. Najliczniejszą grupą wśród nich byli obywatele Ukrainy (693 tys. osób).

Ukraińców coraz mniej

Jednak ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców wykonujących pracę zmniejszył się w stosunku do stycznia 2022 r. o 5,6 punktu procentowego. To znaczący spadek i zła wiadomość, bo migracja powinna wypełniać deficyty na rynku pracy. Aktualnie w skali całego kraju potrzebujemy m.in. lekarzy, pielęgniarek, inżynierów, programistów czy magazynierów.

– Będący pod presją kurczącej się populacji w wieku produkcyjnej rynek pracy w znaczącym stopniu jest uzależniony od imigrantów. Wzrost liczby cudzoziemców pracujących w Polsce był w ostatnich latach istotnym czynnikiem wspierającym wzrost gospodarczy – wskazują ekonomiści z banku ING.

Jak podał dodatkowo GUS, wśród pracujących cudzoziemców większość stanowili mężczyźni. Ale ich udział zmniejszył się z 64,7 proc. w końcu stycznia 2022 r. do 59,9 proc. w końcu maja 2024 r.

Warszawa i okolice przyciągają najbardziej

Główny Urząd Statystyczny przekazał również, że w ostatnim dniu maja 2024 r. niemal co piąta osoba – spośród ogółu cudzoziemców wykonujących pracę – mieszkała w regionie warszawskim stołecznym (19,5 proc.). Natomiast najmniej takich osób mieszkało w regionie świętokrzyskim (poniżej 1,0 proc.).

Z najnowszego komunikatu GUS dowiadujemy się też, że około 39 proc. cudzoziemców pracowało na podstawie umów zlecenia i pokrewnych. Chodzi o 390,5 tys. osób.

Jednocześnie w uwagach metodologicznych GUS podał, że przedstawione wyniki są częścią pracy eksperymentalnej mającej na celu określenie na podstawie źródeł administracyjnych liczby cudzoziemców wykonujących pracę. Zgodnie z obowiązującą w statystyce publicznej definicją, do pracujących w gospodarce narodowej nie są zaliczane osoby wykonujące umowy cywilnoprawne. Natomiast prezentowane w pracy eksperymentalnej dane dotyczą „osób wykonujących pracę”, czyli pracujących w gospodarce narodowej oraz osób wykonujących umowy zlecenia i pokrewne.

Polecamy też: