{"vars":{{"pageTitle":"Tylu emerytów pracuje w UE. Kraje bałtyckie są liderami, Polska wypada przeciętnie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["emeryci","emerytura","najnowsze","pensja","pieniadze","praca","rynek-pracy","wiek-emerytalny","wynagrodzenie","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 grudnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":732328}} }
300Gospodarka.pl

Tylu emerytów pracuje w UE. Kraje bałtyckie są liderami, Polska wypada przeciętnie

Nad Wisłą, podobnie jak średnio w Unii Europejskiej, tylko 13,1 proc. osób kontynuuje pracę po rozpoczęciu pobierania emerytury z tytułu wieku. Polscy seniorzy pracują dalej w większym stopniu dlatego, że sprawia im to przyjemność bądź chcą być produktywni, niż z powodu konieczności finansowej.

Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, w 2023 r., w UE, po rozpoczęciu otrzymywania emerytury z tytułu wieku, pracę kontynuowało jedynie 13 proc. osób. Pozostali seniorzy albo nie pracowałi już przed osiągnięciem wieku emerytalnego, albo porzucili pracę po jego uzyskaniu (64,7 proc.). Urząd Statystyczny UE wziął pod uwagę osoby z przedziału 50-74 lata, które pobierały emeryturę z tytułu wieku.

Wśród osób, które dalej pracowały, około połowa kontynuowała ją tak, jak wcześniej. Natomiast w przypadku drugiej połowy nastąpiły zmiany. Mowa tu o zmianie miejsca pracy, skróceniu godzin pracy, lub o ograniczeniu się tylko do jednego miejsca pracy.

Gdzie w UE jest najwięcej pracujących emerytów?

Najwyższy odsetek osób, które kontynuowały pracę, odnotowano w krajach bałtyckich: Estonii (54,9 proc.), Łotwie (44,2 proc.) i Litwie (43,7 proc.). Najmniej takich osób zarejestrowano w Rumunii (1,7 proc.), Grecji (4,2 proc.) i Hiszpanii (4,9 proc.).

– Widoczny stał się wyraźny wzór geograficzny, z ponad jedną trzecią osób kontynuujących pracę w krajach bałtyckich i nordyckich. Jednakże, istnieją różnice w warunkach pracy między tymi regionami. W Estonii, Łotwie i Litwie osoby głównie kontynuowały pracę bez zmian, podczas gdy w Szwecji i Finlandii ponad połowa osób zmieniała warunki pracy po otrzymaniu emerytury z tytułu wieku. Z kolei mniej niż 5 proc. osób kontynuowało pracę w Rumunii, Grecji i Hiszpanii, a ponad połowa z tych osób wprowadziła zmiany w swoich ustaleniach zawodowych – podaje Eurostat.

Dlaczego dalej pracujesz?

W 11 państwach UE głównym powodem kontynuowania pracy była konieczność finansowa, a w 14 krajach ludzie dalej pracowali, ponieważ sprawiało im to przyjemność lub chcieli być produktywni. Dania (61 proc.), Holandia (59,6 proc.) i Włochy (51,7 proc.) miały najwyższy odsetek osób, które kontynuowały pracę, ponieważ sprawiało im to przyjemność. Z kolei konieczność finansowa była dominującą przyczyną pozostania w pracy na Cyprze (68,6 proc.), w Rumunii (54,3 proc.) i Bułgarii (53,6 proc.).

W Polsce odsetek osób, które były aktywne zawodowo po rozpoczęciu pobierania emerytury, wyniósł 13,1 proc., czyli właściwie tyle, ile średnia unijna. Nad Wisłą 41,7 proc. osób wskazało, że pracuje dalej, ponieważ sprawia im to przyjemność lub chcą być produktywni. Na konieczność finansową powoływało się 30,1 proc. osób. A 9,3 proc. osób nie porzuca pracy, ponieważ chce zarobić dodatkowe pieniądze. Powodem nie jest tu jednak to, że niezbędnie ich potrzeba. Natomiast integrację społeczną wymieniło 12,7 proc. osób. „Inne przyczyny” podało 5 proc. osób. Eurostat nie ma natomiast danych dla Polski, które pokazywałyby, ile osób pozostało aktywnych zawodowo ze względu na to, że ich partner pracuje.

Przepracowałam/em wystarczająco dużo

A jakie były główne powody zaprzestania pracy po otrzymaniu pierwszej emerytury? W UE ponad trzy czwarte osób odpowiedziało, że przepracowały wystarczająco dużo. Inne uzasadnienia stanowiły stosunkowo niewielki odsetek. Blisko 7 proc. osób zrezygnowało z pracy z powodu własnych problemów zdrowotnych a 6,3 proc osób tłumaczyło, że osiągnęły maksymalny wiek emerytalny, po którym były zobowiązane do odejścia z pracy na mocy prawa, umowy lub porozumienia.

W Polsce osiągnięcie wieku uprawniającego do emerytury było powodem do zaprzestania pracy dla 85,7 proc. osób. Natomiast na własne problemy zdrowotne wskazało 2,9 proc. osób, a na obowiązki opiekuńcze lub inne powody rodzinne 1,4 proc. osób.

W 2023 r. średni wiek emerytalny w Unii Europejskiej wyniósł 61,3 roku. Wahał się od 58,3 roku w Słowenii do 65,7 roku w Danii.

– Przejście z pracy na emeryturę między 2012 a 2023 rokiem przesunęło się o około 5 lat, co wskazuje, że osoby opuszczają rynek pracy w starszym wieku. Odsetek zatrudnionych osób posiadających emeryturę pozostał stosunkowo niski we wszystkich grupach wiekowych zarówno w 2012, jak i w 2023 roku. Przemiana ta, polegająca na późniejszym przechodzeniu na emeryturę, wynika głównie ze wzrostu wieku uprawniającego do emerytury – podsumował Eurostat.

Polecamy też: