{"vars":{{"pageTitle":"Uber przyzna prawa pracownicze swoim kierowcom w Wielkiej Brytanii. To wynik wyroku krajowego Sądu Najwyższego","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["europa","gospodarka-wspoldzielenia","praca","prawo","rynek-pracy","uber","wielka-brytania","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":105471}} }
300Gospodarka.pl

Uber przyzna prawa pracownicze swoim kierowcom w Wielkiej Brytanii. To wynik wyroku krajowego Sądu Najwyższego

Oferująca przewozy osób firma Uber zaklasyfikuje 70 tys. swoich kierowców w Wielkiej Brytanii jako pracowników, dzięki czemu uzyskają oni prawo do minimalnego wynagrodzenia, płatnego urlopu, emerytury i innych benefitów. To efekt wyroku brytyjskiego Sądu Najwyższego z zeszłego miesiąca, pisze Bloomberg.

Począwszy od środy kierowcy Ubera w Wielkiej Brytanii otrzymają minimalne wynagrodzenie wynoszące 8,72 funta za godzinę. Nie będzie to jednak górny limit płac – firma zapewnia, że będzie to najniższa możliwa stawka, a pracownicy firmy będą mogli zarabiać więcej.

Zmiany są efektem wyroku brytyjskiego Sądu Najwyższego ogłoszonego w zeszłym miesiącu. W trakcie procesu Uber starał się udowodnić, że kierowcy świadczący usługi za pomocą jego platformy nie są faktycznie jego pracownikami. Sąd jednak odrzucił argumentację firmy de facto zobowiązując ją do przyznania jej kierowcom odpowiednich praw.

Orzeczenie odnosi się także do innych firm działających w oparciu o pośrednictwo między klientami, a „wolnymi strzelcami”, czyli osobami faktycznie świadczącymi dane usługi, ale nie zatrudnionymi formalnie w tych firmach. W opinii niektórych ekspertów, wyrok ten może w szczególności zagrozić modelom biznesowym części firm technologicznych.

„Konsekwencje tej decyzji sądu będą bardzo dalekosiężne i mogą dotknąć samego rdzenia struktury tzw. gospodarki współdzielenia – powiedziała w rozmowie z Bloombergiem Mary Walker, specjalistka w dziedzinie prawa pracy.

„Niskokosztowy model fukcjonowania tych firm zostanie zakłócony przez przymus płacenia stawek minimalnych i udzielania urlopów. Wzrost kosztów stałych może doprowadzić do tego, że część przedsiębiorstw nie będzie mogła kontynuować działalności” – dodała.

Uber porozumiał się z Renault i Nissanem, aby zelektryfikować swoje samochody w Europie