{"vars":{{"pageTitle":"UE reguluje kryptoaktywa: Chcą mieć większą kontrolę nad kryptowalutami","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["cyberbezpieczenstwo","kryptoaktywa","najnowsze","ochrona-danych-osobowych","pranie-brudnych-pieniedzy","rada-ue","unia-europejska"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"16 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":566719}} }
300Gospodarka.pl

UE reguluje kryptoaktywa: Chcą mieć większą kontrolę nad kryptowalutami

Rada UE przyjęła rozporządzenie dotyczące rynku kryptoaktywów. Jak podaje Rada UE, rozszerzony został zakres przepisów o informacje na temat nadawcy i odbiorcy transferom aktywów kryptograficznych, niezależnie od kwoty aktywów stanowiących przedmiot transakcji.

Zgodnie z nowymi przepisami, dostawcy usług w zakresie aktywów kryptograficznych są zobowiązani do gromadzenia i udostępniania pewnych informacji o nadawcy i odbiorcy transferów aktywów kryptograficznych, które obsługują, niezależnie od kwoty aktywów kryptograficznych będących przedmiotem transakcji – czytamy w komunikacie.

Takie działania zapewniają lepsze rozpoznawanie transferów kryptowalut, aby móc lepiej identyfikować potencjalne podejrzane transakcje i tym samym je blokować – dodano.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter


Rozporządzenie jest częścią pakietu wniosków ustawodawczych mających na celu wzmocnienie unijnych przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML/CFT), przedstawionych przez Komisję 20 lipca 2021 r.

Pakiet zawiera również wniosek w sprawie utworzenia nowego organu UE do walki z praniem pieniędzy.

Rada uzgodniła swoje stanowisko w sprawie wniosku o przekazanie środków 1 grudnia 2021 roku. Negocjacje trójstronne rozpoczęły się 28 kwietnia 2022 roku i zakończyły wstępnym porozumieniem 29 czerwca. Najnowsze formalne przyjęcie rozporządzenia jest ostatnim etapem procesu legislacyjnego.

Polecamy także: