{"vars":{{"pageTitle":"Ukraińcy jadą na wojnę. Polskie firmy transportowe i budowlane w opałach","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["budownictwo","inwazja-rosji-na-ukraine","main","miesieczny-indeks-koniunktury","plynnosc","polski-instytut-ekonomiczny","praca","pracownicy-z-ukrainy","rosja","rynek-pracy","transport","ukraina","wojna-na-ukrainie","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":271143}} }
300Gospodarka.pl

Ukraińcy jadą na wojnę. Polskie firmy transportowe i budowlane w opałach

Aż 42 proc. polskich firm obawia się skutków wojny na Ukrainie, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Paniki nie ma, ale trzeba monitorować transport i budownictwo, które mogą zmagać się z odpływem części pracowników z Ukrainy wracających do kraju, by walczyć.

Atak Rosji na Ukrainę sprawia, że 42 proc. ankietowanych przedsiębiorstw ma poczucie dużego lub bardzo dużego zagrożenia.

– Tylko co dziesiąta firma uważa, że zagrożenie dla ich działalności jest bardzo małe. Obawy odczuwane są bez względu na wielkość firm, chociaż więcej niepokoju panuje wśród firm mikro (46 proc.) niż w dużych przedsiębiorstwach (28 proc) – podaje PIE w komentarzu do wyników badań.

Ankieta została przeprowadzona 1 marca, czyli szóstego dnia wojny i była elementem comiesięcznych badań Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE. Ekonomiści instytutu zwracają uwagę, że w lutym w podobnym sondażu ponad połowa (55 proc.) największych firm uważała, że atak Rosji na Ukrainę w małym stopniu zagrozi prowadzonej przez nich działalności. Obecnie takich firm jest już tylko 22 proc.

– Wśród branż największy niepokój obserwujemy w firmach transportowych, wśród których 54 proc. wskazuje na duże zagrożenie. To największy odsetek wśród badanych branż, ale trzeba zauważyć, że niepokój jest też w budownictwie, w którym 42 proc. firm wskazuje na duże lub bardzo duże zagrożenie dla prowadzonej działalności – zwraca uwagę PIE.

Tysiące ukraińskich kierowców nie wróciło do Polski. Będą problemy z transportem międzynarodowym

Ale jednocześnie dodaje: najważniejszym wnioskiem, który płynie z badania, jest brak paniki w przedsiębiorstwach. Ogólny wskaźnik koniunktury MIK jest powyżej poziomów neutralnych, wynosi 102,4 pkt, co oznacza, że w Polsce przeważają pozytywne nastroje przedsiębiorców. Główne powody? Wzrost sprzedaży sprzedaży i nowych zamówień.

– Jednocześnie widać utrzymujące się pozytywne trendy na rynku pracy. Obecnie 14 proc. firm planuje zwiększenie zatrudnienia, co jest wynikiem o 2 pkt. proc. wyższym niż przed miesiącem – dodają autorzy badania.

Firmy mają też dużo „zaskórniaków”, które powinny zapewnić im płynność finansową.

– Obecnie 53 proc. badanych firm deklaruje możliwość utrzymania płynności przez co najmniej 3 miesiące. Tylko co dwudzieste przedsiębiorstwo w Polsce ma zapasy finansowe mniejsze niż na potrzeby jednego miesiąca – zwraca uwagę Andrzej Kubisiak, wicedyrektor PIE.

Czytaj więcej nt. wpływu wojny w Ukrainie na gospodarkę: