{"vars":{{"pageTitle":"Ukraińscy uchodźcy w Niemczech bez zasiłku obywatelskiego? Chce tego kolejna partia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["centra-pracy","job-turbo","najnowsze","niemcy","praca","uchodzcy-z-ukrainy","zasilek-obywatelski","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":714598}} }
300Gospodarka.pl

Ukraińscy uchodźcy w Niemczech bez zasiłku obywatelskiego? Chce tego kolejna partia

Wolna Partia Demokratyczna (FDP) chce zmniejszenia pomocy państwowej dla ukraińskich uchodźców. Uważa, że nie powinni oni otrzymywać zasiłku obywatelskiego, tylko podlegać ustawie o świadczeniach dla ubiegających się o azyl. Ma to zachęcić Ukraińców do podjęcia pracy.

Najpierw za skreśleniem zasiłku obywatelskiego (Bürgergeld) dla imigrantów ukraińskich opowiedziały się CDU/CSU, czyli partie o konserwatywnych korzeniach. Teraz postulat ten zaczęła popierać także liberalna FDP.

Nowo przybyli uchodźcy ukraińscy nie powinni w przyszłości otrzymywać zasiłku obywatelskiego, tylko podlegać ustawie o świadczeniach dla ubiegających się o azyl – powiedział sekretarz generalny FDP, Bijan Djir-Sarai.

Ma to zachęcić Ukraińców przybywających do Niemiec do podjęcia pracy.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Wszędzie mamy niedobór pracowników np. w gastronomii, w branży budowlanej czy w opiece zdrowotnej. Nie powinniśmy dłużej finansować bezrobocia pieniędzmi z podatków, ale powinniśmy się zatroszczyć, żeby Ci ludzie weszli na rynek pracy – dodał Bijan Djir-Sarai.

Krytycznie wypowiedź polityka FDP ocenił rzecznik ds. polityki rynku pracy z SDP, Martin Rosemann. Jego zdaniem dopiero zasiłek obywatelski i centra pracy dały wsparcie w znalezieniu miejsca zatrudnienia, otworzyły uchodźcom drogę do integracji zawodowej i pełniejszego uczestnictwa w niemieckim rynku pracy. Także Zieloni nie zgadzają się z żądaniami FDP dotyczącymi zmniejszenia pomocy państwowej ukraińskim uchodźcom.

Rok temu powstał rządowy program Job-Turbo, którego celem była szybka integracja zawodowa imigrantów na terenie Niemiec. Według Hubertusa Heila z SPD 400 tys. Ukraińców wzięło udział w intensywnych kursach językowych. Z danych z kwietnia tego roku wynika, że ponad 160 tys. imigrantów ukraińskich podjęło się pracy zawodowej od wybuchu wojny.

Polecamy: