{"vars":{{"pageTitle":"Ulga dla młodych w rozliczeniach rocznych PIT. Kto i kiedy może skorzystać?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dzialalnosc-gospodarcza","najnowsze","pit","podatek-dochodowy","podatki","praca","studenci","ulga-dla-mlodych","umowa-o-prace"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"5 lutego 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":735499}} }
300Gospodarka.pl

Ulga dla młodych w rozliczeniach rocznych PIT. Kto i kiedy może skorzystać?

Podatnikom do 26. roku życia przysługuje tzw. ulga dla młodych. Sprawdzamy, kiedy można z niej skorzystać.

Od 15 lutego do 30 kwietnia będziemy składali zeznania podatkowe za 2024 r. Osoby do 26. roku życia w określonych przypadkach mogą skorzystać z tzw. ulgi dla młodych.

Dotyczy ona tych podatników, którzy w kraju lub za granicą uzyskali przychody z pracy na etacie, umów zlecenia zawartych z przedsiębiorcą (np. spółką albo osobą prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą), praktyk absolwenckich,  stażu uczniowskiego oraz z zasiłku macierzyńskiego.

Takie osoby nie płacą podatku dochodowego do poziomu 85 528 zł.

Zwolnienie obowiązuje niezależnie od liczby umów lub liczby płatników. Jeśli oprócz ulgi dla młodych korzystasz z innych „zerowych ulg”, np. z ulgi na powrót, przychody zwolnione na podstawie każdej z tych ulg nie mogą łącznie przekroczyć 85 528 zł. Jeśli uzyskałeś tylko przychody, które w całości są objęte ulgą, wówczas nie masz obowiązku złożenia zeznania rocznego – informuje Krajowa Administracja Skarbowa.

Ulga dla młodych nie obejmuje przychodów z działalności gospodarczej.

Polecamy też: