{"vars":{{"pageTitle":"Unia Europejska stawia się Chinom. Europa chce uczciwej konkurencji i sprawiedliwego handlu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["auta-elektryczne","chiny","geopolityka","handel","komisja-europejska","najnowsze","unia-europejska","valdis-dombrovskis"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"25 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":608831}} }
300Gospodarka.pl

Unia Europejska stawia się Chinom. Europa chce uczciwej konkurencji i sprawiedliwego handlu

Unia Europejska wysyła jasny sygnał do Chin – będzie bardziej stanowcza w utrzymywaniu uczciwej konkurencji i obronie swoich interesów. Takie stanowisko przedstawił Valdis Dombrovskis, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, podczas swojej podróży do Chin.

Dombrovskis podkreślił zaangażowanie Unii w uczciwą konkurencję, zwracając jednocześnie uwagę na obawy o brak wzajemności i równych szans w kontaktach z Chinami – podaje Bloomberg.

Asertywność wobec Chin

Unia Europejska z zadowoleniem wspiera konkurencję, ponieważ sprzyja ona innowacjom i wzmacnia firmy, mówił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Konkurencja musi być jednak uczciwa, a Unia jest gotowa podjąć zdecydowane kroki w celu zwalczania nieuczciwych praktyk. Stanowisko to odzwierciedla znaczącą zmianę w podejściu krajów członkowskich do stosunków handlowych z Chinami.

Jedną z kluczowych zmian jest fakt, że Unia wszczęła dochodzenie w sprawie chińskich pojazdów elektrycznych, powołując się na potrzebę ochrony miejsc pracy i łańcuchów dostaw. Chińskie Ministerstwo Handlu skrytykowało to posunięcie i określiło jako protekcjonizm.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Jednak, wizyta Dombrovskisa w Chinach jest również okazją do ułożenia relacji między Unią a Chinami na nowo. Oczekuje się, że Dombrovskis podkreśli potrzebę konkretnych umów, które rozwiążą obawy Unii i utorują drogę do wzajemnie korzystnych relacji – informuje Bloomberg.

Dombrovskis wyjaśnił, że podejście do bezpieczeństwa gospodarczego, nie jest protekcjonistyczne, ale raczej oparte na zmniejszaniu ryzyku. Celem jest utrzymanie otwartości i ograniczanie ryzyka. Taka strategia podkreśla zaangażowanie UE w zachowanie korzyści płynących z globalnej integracji gospodarczej przy jednoczesnym stawianiu czoła konkretnym wyzwaniom.

Inwazja Rosji na Ukrainę i obawy geopolityczne

Obawy Unii wykraczają jednak poza kwestie gospodarcze. Dombrovskis poruszył również kwestię inwazji Rosji na Ukrainę. Zaznaczył, że Unia ma trudności ze zrozumieniem stanowiska Chin w tym konflikcie. Podkreślił, że działania Rosji na Ukrainie naruszają podstawowe zasady Chin, w szczególności dotyczące integralności terytorialnej – podaje Bloomberg.

Unia Europejska wezwała Chiny do wykorzystania swoich wpływów, aby zachęcić Rosję do zakończenia agresji na Ukrainie. Dombrovskis wskazał również, że wojna ma szersze konsekwencje, takie jak obawy o bezpieczeństwo żywności i ryzyko utraty reputacji, wpływające zarówno na Chiny, jak i na globalną gospodarkę.

oprac. Amelia Suchcicka

Czytaj także: