{"vars":{{"pageTitle":""Ups". Nowe dane GUS wskazują, że na rynku pracy jest gorzej niż myśleliśmy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dane","gus","koronawirus","main","makroekonomia","rynek-pracy","wynagrodzenia","zalozenia-makroekonomiczne-projektu-budzetu-panstwa-na-rok-2020"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"18 czerwca 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"18","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":57120}} }
300Gospodarka.pl

„Ups”. Nowe dane GUS wskazują, że na rynku pracy jest gorzej niż myśleliśmy

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2020 roku wzrosło o 1,2 proc. rok do roku – ale spadło w ujęciu miesięcznym – a przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe o 3,2 proc. – podał GUS.

Średnie wynagrodzenie wyniosło w maju bieżącego roku 5 119,94 zł, natomiast średnie zatrudnienie wyniosło 6 mln 174 tys.

Wynagrodzenie w maju spadło w porównaniu z kwietniem.

„Spowodowane było to m. in. tym, że jeszcze w kwietniu kontynuowano wypłacanie nagród kwartalnych, rocznych oraz premii uznaniowych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń), a w maju już tego typu wypłaty nie były w większości jednostek realizowane. Niezależnie od tego, w maju 2020 r. ponownie występowało także zjawisko zmniejszania wynagrodzeń pracowników oraz wypłata wynagrodzeń postojowych” – napisał w komentarzu GUS.

„Ups”. Dane słabsze od oczekiwań

Ekonomiści wskazują, że oba odczyty okazały się słabsze niż oczekiwał tego rynek.

„Rynek pracy w Polsce nadal słabiutko. Zatrudnienie w maju spadło o 3,2 proc. r/r (poprzednio -2,1 proc.), a płace wzrosły tylko o 1,2 proc. r/r (poprzednio 1,9 proc.). Oba wskaźniki poniżej oczekiwań rynkowych. A maj był już miesiącem częściowego odmrażania” – napisali na Twitterze ekonomiści mBanku.

Swoje odczucia po publikacji GUS zilustrowali także wymownym GIFem z serialu „Dr House”:

Ekonomiści Banku Pekao wskazują natomiast, że dane o zatrudnieniu są nadal zaniżane przez redukcję wymiaru czasu pracy.

 

Czytaj także:

ING: Płaca minimalna wzrośnie w przyszłym roku zdecydowanie mniej niż zapowiadano