{"vars":{{"pageTitle":"USA prą do konfrontacji z Chinami. Gospodarka Państwa Środka jest jednak zaskakująco odporna","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["chiny","chrl","handel","polityka","polityka-miedzynarodowa","usa","wojna-handlowa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"14 sierpnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":60263}} }
300Gospodarka.pl

USA prą do konfrontacji z Chinami. Gospodarka Państwa Środka jest jednak zaskakująco odporna

Konfrontacja USA z Chinami niebezpiecznie eskaluje. W zeszłym tygodniu Biały Dom ogłosił, co może oznaczać zbliżający się zakaz używania TikToka i WeChat (dwóch aplikacji chińskich), nałożył sankcje na przywódców Hongkongu i wysłał członka rządu na Tajwan, pisze The Economist.

Bycie „twardym” wobec Chin jest kluczowym elementem kampanii prezydenta Donalda Trumpa.

Trump wyszedł z założenia, że takie podejście przyniesie rezultaty, ponieważ państwowy „kapitalizm na sterydach” Chin jest słabszy, niż na to wygląda.

Logika była prosta: Chiny zapewniły sobie wzrost, ale tylko opierając się na długu, dotacjach, kolesiostwie i kradzieży własności intelektualnej. Jeśli więc wystarczająco mocno nacisną, to ich gospodarka może pęknąć, zmuszając przywódców do ustępstw, a w końcu do liberalizacji ich systemu państwowego.

Prosta, ale błędna. Chińska gospodarka mniej ucierpiała na wojnie handlowej niż się spodziewano. Była też o wiele bardziej odporna na pandemię Covid-19 – IMF przewiduje wzrost o 1 proc. w 2020 roku w porównaniu z 8-proc. spadkiem w Ameryce.

Shenzhen – a nie Nowy Jork – jest w tym roku najlepiej prosperującym dużym rynkiem akcji na świecie. A lider Chin, Xi Jinping, pisze na nowo państwowy kapitalizm na najbliższą dekadę.

Zapomnijmy o elektrowniach, hutach i kwotach. Nowy program gospodarczy Xi ma sprawić, by rynki i innowacje funkcjonowały lepiej w ściśle określonych granicach i podlegały wszechwiedzącemu nadzorowi partii komunistycznej.

I właśnie ta mieszanka autokracji, technologii i dynamiki może napędzać wzrost przez lata.

TikTok to tylko wierzchołek góry lodowej. Wpływ chińskich firm na rynek technologii jest ogromny