{"vars":{{"pageTitle":"UW jako jedyna szkoła wyższa w Polsce ma pełnomocnika ds. zrównoważonego rozwoju","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["csr-w-polskich-firmach","klimat","nauka","uniwersytet-warszawski","zmiany-klimatu","zrownowazony-rozwoj"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"19 maja 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":135878}} }
300Gospodarka.pl

UW jako jedyna szkoła wyższa w Polsce ma pełnomocnika ds. zrównoważonego rozwoju

Dr Robert Rybski został powołany na Pełnomocnika Rektora UW ds. Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju. Będzie rzecznikiem akademickiej społeczności w sprawach z obszaru ochrony środowiska, klimatu oraz zrównoważonego rozwoju.

Dr Robert Rybski został powołany przez JM Rektora prof. dr. hab. Alojzego Nowaka na stanowisko Pełnomocnika Rektora ds. Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju.

Zadania nowego pełnomocnika to:

1. Doradzanie w sprawach z obszaru ochrony środowiska, klimatu oraz zrównoważonego rozwoju i wspieranie jednostek Uniwersytetu w tych obszarach.

2. Poprawa przepływu informacji pomiędzy jednostkami uniwersyteckimi o działaniach z obszaru ochrony środowiska, klimatu oraz zrównoważonego rozwoju. Chodzi o badania, dydaktykę oraz codzienną działalność Uniwersytetu.

3. Formułowanie i przedstawianie inicjatyw na rzecz redukcji negatywnego oddziaływania Uniwersytetu na środowisko.

“Pełnomocnik powinien zbierać pomysły i inicjatywy pochodzące ze społeczności Uniwersytetu, opracowywać je i przekazywać je już dalej. Choć sam mam dużo pomysłów, to moim marzeniem jest to, żeby ilość pomysłów pochodząca ze społeczności Uniwersytetu była tak duża, żebym zupełnie nie musiał występować z inicjatywą własną” – powiedział dr Robert Rybski, do którego zadań będzie też należało dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej przez Uniwersytet Warszawski.

Kim jest nowy pełnomocnik?

Dr Robert Rybski jest adiunktem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stopień doktora nauk prawnych uzyskał obroną pracy pt. „Konstytucyjne aspekty energetyki jądrowej w orzecznictwie Federalnego Trybunału Konstytucyjnego oraz w ustaleniach niemieckiej nauki prawa konstytucyjnego”. Od 2019 roku jest członkiem Zespołu Badawczego Prawa Ochrony Środowiska i Bioróżnorodności WPiA UW.

Dr Robert Rybski pracował w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, Klinice Prawa oraz Ludwig Boltzmann Institut für Menschenrechte.

Pracę po studiach rozpoczął w organizacji ekologicznej ClientEarth, gdzie zajmował się na poziomie krajowym oraz unijnym, problematyką odnawialnych źródeł energii (OZE) oraz polityką klimatyczną.

Dlaczego to ważne?

Uniwersytet Warszawski jest jedyną szkołą wyższą w Polsce która utworzyła stanowisko Pełnomocnika Rektora ds. Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju.

W uzasadnieniu powołania Pełnomocnika Uniwersytet pisze:

„Nie ulega wątpliwości, że kryzys klimatyczny i środowiskowy są najpoważniejszym wyzwaniem, przed jakim stoimy, jako ludzie i społeczeństwa. Z flagowym statusem naszego Uniwersytetu wiąże się większa odpowiedzialność za troskę o dobro wspólne. Uniwersytet jako instytucja powinien zostać przygotowany do współczesnych wyzwań właśnie w tym obszarze”.

Uniwersytet Warszawski zatrudnia 7,5 tys.pracowników. Oprócz nauczycieli akademickich (3,8 tys.) są to m.in. pracownicy administracji i bibliotekarze.

Sprawia to, że UW to jeden z największych pracodawców na Mazowszu. Pod względem liczby pracowników wyprzedza większość korporacji znajdujących się w zestawieniu największych firm w Polsce magazynu „Forbes”.

Roczny budżet uczelni to 1,7 mld złotych.

Wydawnictwo UW opublikowało darmowy podręcznik o zmianach klimatu