{"vars":{{"pageTitle":"UE wprowadza nowe zasady VAT dla ecommerce. Wszystkie towary z Chin obejmie podatek","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["aliexpress","ecommerce","handel-elektroniczny","handel-internetowy","komisja-europejska","podatek-vat","podatki","prawo","unia-europejska","vat"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"29 czerwca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":154231}} }
300Gospodarka.pl

UE wprowadza nowe zasady VAT dla ecommerce. Wszystkie towary z Chin obejmie podatek

W tym tygodniu, od 1 lipca 2021 roku, w Unii Europejskiej wejdą w życie nowe przepisy dotyczące podatku VAT od zakupów przez internet.

Celem unijnej reformy jest wyrównanie szans dla przedsiębiorców z różnych krajów Wspólnoty, uproszczenie transgranicznego handlu elektronicznego i bardziej przejrzyste warunki transakcji dla klientów. Zmiana prawa ma zagwarantować, że podatek VAT należny od sprzedaży przez internet będzie pobierany w kraju konsumenta.

Nowe przepisy regulują prawa i obowiązki sprzedawców internetowych oraz platform handlowych zarówno z Unii, jak i krajów spoza UE. Dotyczą także praw i zobowiązań operatorów pocztowych, kurierów, organów celnych i podatkowych, a także konsumentów.

Obecny system nie nadąża za rozwojem transgranicznego handlu elektronicznego. Ecommerce spowodował radykalną transformację sektora sprzedaży detalicznej, a ostatnia aktualizacja unijnego systemu VAT miała miejsce prawie trzy dekady temu, w 1993 roku.

Ponadto, w ostatnich miesiącach pandemia koronawirusa przyspieszyła proces transformacji sektora i jeszcze bardziej unaoczniła potrzebę reformy.

Koniec z lepszymi warunkami dla AliExpress

W obecnym systemie, w przypadku towarów sprzedawanych przez unijne przedsiębiorstwa, VAT jest naliczany niezależnie od kwoty. Natomiast towary importowane do Unii przez przedsiębiorstwa spoza UE o wartości poniżej 22 euro są zwolnione z VAT.

Od jutra zwolnienie to zostanie zniesione i podatek VAT będzie pobierany od wszystkich towarów wprowadzanych na terytorium UE.

„Badania i doświadczenia pokazały, że zwolnienie jest nadużywane, gdyż nieuczciwi sprzedawcy spoza UE niewłaściwie oznakowują przesyłki, np. smartfony, w celu skorzystania ze zwolnienia. Dzięki tej luce prawnej takie przedsiębiorstwa zyskują przewagę nad ich konkurentami z UE, a oszustwa powodują stratę dla gospodarek państw członkowskich na kwotę ok. 7 mld euro rocznie, co prowadzi do większych obciążeń podatkowych dla innych podatników” – podaje biuro prasowe Komisji Europejskiej w komunikacie przedstawiającym zmiany.

Jasne zasady i mniej biurokracji

Dodatkowo zostanie wprowadzona zamiana dotycząca rejestracji do celów VAT. Obecnie sprzedawcy internetowi muszą zarejestrować się w każdym państwie członkowskim, w którym osiągają obrót przekraczający określony ogólny próg. Progi te różnią się w zależności od kraju.

Od 1 lipca te różne progi zostaną zastąpione jednym wspólnym unijnym progiem 10 tys. euro. Powyżej tego progu, podatek od wartości dodanej będzie musiał zostać zapłacony w państwie członkowskim, do którego dostarczane są towary.

Aby ułatwić przedsiębiorstwom prowadzenie działalności i sprzedaż do innych państw członkowskich, sprzedawcy internetowi mogą teraz zarejestrować się na specjalnym portalu elektronicznym. Będzie to specjalny punkt kompleksowej obsługi, gdzie będą mogli dopełnić wszystkich formalności w zakresie VAT w odniesieniu do sprzedaży w całej Unii.

Jak podaje Komisja, już teraz wiele przedsiębiorstw spoza UE rejestruje się w punkcie kompleksowej obsługi importu, w tym największe światowe internetowe platformy handlowe.

Podatnik Bezgotówkowy: nowy program MFu chce dać firmom najszybszy zwrot VAT w Europie