{"vars":{{"pageTitle":"Tarcza antyinflacyjna 2.0. Rząd obniża stawki podatku VAT","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-energii","energetyka","inflacja","main","podatek-vat","premier-rp","tarcza-antyinflacyjna","vat"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"11 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":245062}} }
300Gospodarka.pl

Tarcza antyinflacyjna 2.0. Rząd obniża stawki podatku VAT

Od lutego obniżymy stawkę podatku VAT na paliwa do 8 proc., a VAT na żywność i gaz do zera – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki we wtorek 11 stycznia. To część „Tarczy antyinflacyjnej 2.0”.

Premier ogłosił to na konferencji, która odbyła się we wtorek po posiedzeniu Rady Ministrów. W czasie jego trwania, rząd zajmował się m.in. projektem „Tarczy Antyinflacyjnej 2.0”.

Projekt ma pomóc Polakom zmagającym się z wyższymi rachunkami za energię – wskazał premier. Ale chodzi nie tylko o złagodzenie skutków inflacji. Celem pierwszej i kolejnej tarczy jest także zmniejszenie jej poziomu – dodał.


Czytaj też: Obniżka VAT na żywność tylko zwiększy inflację – wyliczyli ekonomiści


Jakie są elementy nowego rządowego projektu? To przede wszystkim, tak jak pisaliśmy w ubiegłym tygodniu, obniżka podatków. Chodzi o tymczasową (na 6 miesięcy) obniżkę stawki VAT na paliwa – z 23 proc. na 8 procent.

Według zapowiedzi szefa rządu, ma się to przełożyć na obniżkę ceny litra benzyny na stacjach o ok. 60-70 groszy.

Do zera będzie obniżony także VAT na żywność. Chociaż będzie to ok. 7-9 mld zł mniej wpływów do budżetu państwa, to „jest to koszt, który trzeba ponieść”, powiedział premier Morawiecki. Zaapelował także do producentów i sprzedawców o obniżenie cen żywności odpowiednio o 5 procent.

Całkowicie będzie zniesiony podatek na gaz. VAT na ciepło i prąd dla gospodarstw domowych zostanie obniżony do 5 procent. 

Obniżony będzie także podatek VAT na nawozy. Ich produkcja jest bowiem wyjątkowo wrażliwa na ceny energii, bo jej proces jest energochłonny.


Polecamy także: Rządowa tarcza antyinflacyjna 2.0. Ile będzie kosztować zerowy VAT na żywność?


Podsumowanie obniżek przedstawił na Twitterze Norbert Maliszewski z Kancelarii Premiera:

Obniżki mają wejść w życie od lutego 2022. Ich całkowity koszt dla budżetu ma wynieść 15-20 mld zł.

Taryfy URE na gaz m. in. dla spółdzielni

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wskazała także, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra Jacka Sasina, spółdzielnie mieszkalne, wspólnoty mieszkaniowe i budynki użyteczności publicznej – jak np. żłobki i przedszkola, będą objęte taryfami na gaz od URE.

To oznacza, że ich koszty przede wszystkim ogrzewania będą niższe. Po wejściu w życie ustawy, z automatu każda wspólnota będzie korzystała z takiej taryfy gazowej z wyrównaniem od 1 stycznia. Nie wymaga to, w przypadku spółdzielni i wspólnot, złożenia dodatkowych dokumentów – wskazała minister.

Więcej o rozwiązaniach poprzedniej tarczy inflacyjnej pisaliśmy w tych artykułach: