{"vars":{{"pageTitle":"W grudniu na GPW zadebiutuje nowy indeks. WIGtech doczeka się swojego indeksu dochodowego","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["gielda","gielda-papierow-wartosciowych-w-warszawie","gpw","inwestycje","rynek-kapitalowy","technologie","wig","wigtech"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"28 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":69009}} }
300Gospodarka.pl

W grudniu na GPW zadebiutuje nowy indeks. WIGtech doczeka się swojego indeksu dochodowego

Od 1 grudnia 2020 r. na GPW publikowany będzie nowy indeks – WIGtechTR. Jak zapowiada spółka GPW Benchmark będzie on gromadził spółki nowych technologii.

WIGtechTR będzie indeksem dochodowym istniejącego już indeksu WIGtech. Obejmie on spółki notowane na głównym rynku z takich sektorów jak: biotechnologia, gry, informatyka i telekomunikacja oraz nowe technologie.

W procesie obliczania indeksu uwzględnione zostaną wydarzenia korporacyjne takie jak emisja nowych akcji z prawem poboru i wypłata dywidendy. 24 listopada 2020 r. GPW Benchmark opublikuje skład indeksu, a jego publikację rozpocznie 1 grudnia tego roku, zapowiedziano.

„GPW Benchmark jest odpowiedzialna za dostarczanie indeksów i wskaźników referencyjnym odpowiadających trendom rynkowym i zainteresowaniom zgłaszanym przez inwestorów aktywnych na krajowym rynku kapitałowym. Nowy wskaźnik, jakim jest WIGtechTR, rozszerza skład rodziny indeksów giełdowych, a w niedalekiej przyszłości może stać się instrumentem bazowym dla produktów inwestycyjnych ETP” – powiedziała wiceprezes GPW Benchmark Aleksandra Bluj, cytowana w komunikacie.

Indeks WIGtechTR będzie należeć do indeksów dochodowych, więc przy jego obliczaniu będą uwzględniane nie tylko ceny zawartych transakcji, ale również dochody z tytułu dywidend i praw poboru.

Indeks będzie obejmował zmienną liczbę spółek, a ich udział będzie, tak jak w przypadku innych indeksów, obliczany na podstawie liczby akcji w wolnym obrocie (free float).

Udział największych spółek będzie ograniczony do 10 proc., a jego wartość bazowa będzie ustalona na poziomie 10 tys. pkt.

Wartości indeksu będą publikowane w sposób ciągły co minutę. Rewizja indeksu przeprowadzana jest w cyklu razem ze zmianami pozostałych indeksów, podsumowano.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

CD Projekt i długo, długo nikt. Jak przez ostatni rok zmieniła się kapitalizacja największych spółek z WIG20?