{"vars":{{"pageTitle":"W Lidzbarku Warmińskim powstanie "Ciepłownia Przyszłości". NCBR wybrał wykonawcę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","klimat","narodowe-centrum-badan-i-rozwoju","ncbr","oze","transformacja-energetyczna"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"25 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":296421}} }
300Gospodarka.pl

W Lidzbarku Warmińskim powstanie „Ciepłownia Przyszłości”. NCBR wybrał wykonawcę

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wybrało Euros Energy na wykonawcę prototypowej „Ciepłowni Przyszłości”, która ma powstać w Lidzbarku Warmińskim. Projekt ma zostać zrealizowany już w przyszłym roku.

Celem rozpoczętego przed rokiem przedsięwzięcia NCBR „Ciepłownia Przyszłości, czyli system ciepłowniczy z OZE” jest opracowanie innowacyjnej technologii oraz innowacji procesowych, które umożliwią modernizację istniejących systemów ciepłowniczych opartych na paliwach kopalnych przy wykorzystaniu technologii OZE (z wyłączeniem spalania biomasy, które jest uciążliwe środowiskowo) – podaje NCBR.

Przedsięwzięcie ma zweryfikować hipotezę badawczą projektu o rynkowej wykonalności systemu ciepłowniczego, który dostarczać będzie ciepło w 80-100 proc. ze źródeł odnawialnych i przy utrzymaniu akceptowalnej ceny dla odbiorcy.

Inwestycja w Lidzbarku ma być modelem demonstracyjnym technologii. Z tego wzorca będą mogli czerpać inni inwestorzy.

Ciepłownia Przyszłości i musi powstać i wejść do eksploatacji jeszcze przed końcem 2023 roku.

Euros Energy wykonawcą projektu

Ogłoszona przez NCBR lista rankingowa uszeregowała pięciu wykonawców, którzy dostarczyli wyniki prac etapu pierwszego i zostali ocenieni z wynikiem pozytywnym. Są to: Euros Energy, RenBio, konsorcjum SEC Region oraz PlanEnergi Fond., konsorcjum Rafako Innovation oraz EC BREC Instytutu Energetyki Odnawialnej i konsorcjum Instytutu Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej, Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie oraz FHU Urządzenia Grzewcze Marek Czamara.

Do drugiego etapu została dopuszczona jedynie firma Euros Energy – to działająca od 12 lat na rynku firma. Jako największe atuty swojej koncepcji wybrany wykonawca wskazuje w pierwszym rzędzie pompy ciepła. Jak zapewnia spółka, ma spore doświadczenie w ich produkcji.

Drugim istotnym rozwiązaniem ma być trójstopniowe magazynowanie ciepła, w tym za pomocą dwóch magazynów sezonowych, które latem są ładowane energią pochodzącą w 100 proc. z OZE.

Ciepłownia w Lidzbarku Warmińskim ma zostać wybudowana na działce znajdującej się na terenie ciepłowni należącej do Veolii Północ, partnera wykonawcy w tym projekcie.

Zwycięska koncepcja oferuje osiągnięcie parametrów techniczno-ekonomicznych nawet lepszych niż obiecane we wniosku, a dodatkowo stan zaawansowania przygotowań najlepiej rokuje na dochowanie terminów – podaje NCBR.

Poprzeczka w konkursie została ustawiona naprawdę wysoko, ponieważ wymagaliśmy udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie co najmniej 80 procent. Teraz mogę już powiedzieć, że przedstawione i ocenione wyniki prac etapu pierwszego zawierają realistyczne koncepcje. Pozwalają one potwierdzić, że dostępnymi dziś środkami technologicznymi można w polskim ciepłownictwie osiągać cele, które wyznacza strategia Europejskiego Zielonego Ładu – komentuje wyniki p.o. dyrektora NCBR, Remigiusz Kopoczek.

Więcej o polskich projektach badawczo-rozwojowych pisaliśmy w tych artykułach: