Aż o jedną piątą spadła w ubiegłym roku liczba kobiet zatrudnionych w polskim sporcie, wynika z wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W tym samym czasie zatrudnienie mężczyzn w tej branży wzrosło o 15 proc.
Według danych zebranych przez PIE, w 2021 r. w sporcie zatrudnionych było 64 tys. osób. To bardzo mało, jak na poziom zatrudnienia w całej gospodarce. Liczba pracujących w sporcie (nie licząc branż luźniej powiązanych z nim powiązanych) to zaledwie 0,39 proc. zatrudnienia ogółem. Niższy udział w ogólnym zatrudnieniu w Europie mają tylko Słowacja, Bułgaria, Malta oraz Rumunia. Do Islandii, która pod tym względem króluje w Europie (zatrudnienie w islandzkim sporcie to 2,73 proc. zatrudnienia ogółem) Polsce jest bardzo daleko.
Ale nie to powinno być naszym głównym zmartwieniem. Jest nim systematyczny spadek liczby osób pracujących. Trend ten zaczął się jeszcze przed pandemią, a jego główną przyczyną są masowe odejścia kobiet z pracy w tej branży.
– Co roku, począwszy od 2019 r., branża zatrudniała o ponad 10 proc. kobiet mniej niż w roku poprzednim. W 2021 r. spadek był największy i kształtował się na poziomie 19 proc. – piszą analitycy PIE.
Czytaj: Coraz więcej władzy w rękach kobiet, wynika z europejskich badań. Ale nie w Polsce
Odejść kobiet nie był w stanie zrekompensować napływ mężczyzn. Ich zatrudnienie w ubiegłym roku zwiększyło się o 15 proc. W rezultacie udział mężczyzn w strukturze zatrudnienia w sporcie wzrósł do 63 proc. w 2021 r., podczas gdy jeszcze w 2018 r. wynosił 50 proc.
– Jest to wynik znacznie odbiegający od średniej w UE, w której na przestrzeni lat udział mężczyzn w zatrudnieniu w sporcie oscyluje wokół 54 proc., a wzrost w ich zatrudnieniu nie przekraczał 6 proc. Liczba kobiet zatrudnionych w sporcie w UE w analizowanym okresie zmniejszyła się tylko w 2020 r. o 8 proc., lecz w 2021 r. wzrosła również o 8 proc. – zwraca uwagę PIE.
Mniej Polaków uprawia sport
Analitycy PIE zwracają uwagę, że spadek zatrudnienia w sporcie zbiega się ze spadkiem aktywności Polaków.
W porównaniu z danymi za 2017 r., Polacy uprawiają mniej sportu. Jak wskazują badania Eurobarometru, w pięcioletnim okresie do 2022 r. liczba osób deklarujących, że uprawiają sport regularnie bądź z pewną regularnością spadła o 5 proc. Grupa respondentów, którzy wskazali, iż w ogóle nie uprawiają sportu wzrosła o 9 proc. – piszą w raporcie.
Żadnej aktywności fizycznej nie podejmuje lub podejmuje rzadko aż 84 proc. kobiet. To o 10 pkt. proc. więcej, niż w 2017 r. U mężczyzn grupa nieuprawiająca sportu wzrosła w mniejszym stopniu, bo o 4 pkt. proc. w tym samym czasie.
Ale też polski sport waży stosunkowo niewiele w całej gospodarce. PIE podaje, że według danych za 2019 rok sport – rozumiany jako usługi sportowe, usługi związane ze sportem oraz towary sportowe – wygenerował 47,5 8 mld zł. To 2,1 proc. PKB kraju. Dla porównania, udział sektora sportowego w gospodarce zachodniej, takiej jak włoska, wynosi 3,6 proc. PKB.
(oprac. Marek Chądzyński)
Polecamy:
- Mężczyźni wciąż zarabiają więcej od kobiet. W krajach OECD różnice w płacach są często dwucyfrowe
- Równość kobiet i mężczyzn? Bliżej nam do Arabii Saudyjskiej niż Islandii
- Uścińska (ZUS): Emerytura mężczyzny jest średnio o połowę wyższa niż kobiety. Znamy powód
- Polska wśród liderów UE. Kobiety rządzą u nas w nauce i branży technologicznej
- Hiszpania jako pierwsza w Europie proponuje kobietom 3-dniowy urlop menstruacyjny