{"vars":{{"pageTitle":"W Szwecji powstanie pierwsza na świecie huta produkująca "ekologiczną stal". Będzie napędzana zielonym wodorem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["biznes-oze","czas-na-wodor","produkcja-stali","przemysl","przemysl-hutniczy","wodor"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 marca 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":97594}} }
300Gospodarka.pl

W Szwecji powstanie pierwsza na świecie huta produkująca „ekologiczną stal”. Będzie napędzana zielonym wodorem

Szwedzki start-up H2 Green Steel planuje budowę huty „ekologicznej stali” – informuje Greentech Media. Podstawową różnicą w odniesieniu do tradycyjnych hut jest to, że ta szwedzka nie będzie w procesie produkcji wykorzystywała paliw kopalnych, a zielony wodór.

Huta ma rozpocząć pracę w 2024 roku. Do 2030 roku jej potencjał wytwórczy ma sięgać 5 mln ton stali rocznie i może ona stać się pierwszym na świecie producentem „ekologicznej stali” na tak dużą skalę. Aby to osiągnąć planowane inwestycje opiewają na 2,5 miliarda euro.

Projekt obejmuje także budowę fabryki zielonego wodoru, będącą integralną częścią huty stali.

Zielony wodór jest uzyskiwany w procesie elektrolizy – woda jest rozkładana na wodór i tlen za pomocą energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii.

Ciekawostką jest skład inwestorów projektu, wśród których są: współzałożyciel Spotify Daniel Ek, producent ciężarówek Scania, SMS Group, producent narzędzi dla sektora metalowego, oraz Vargas Holding.

Greentech Media podkreśla, że ambicje H2 Green Steel są podobne do planów szwedzkiego producenta akumulatorów typu greenfield, Northvolt, który rozwinął działalność produkcyjną na pełną skalę w ciągu mniej niż pięciu lat. Firma zebrała już  ponad 3 miliardy euro na swoje fabryki w Szwecji, Niemczech i Polsce.


Czytaj więcej o Northvolt: Szwedzki Northvolt zainwestuje 200 mln dolarów w fabrykę modułów bateryjnych w Gdańsku


„Inicjatywa H2 Green Steel ma skalę, ambicję, innowacyjny model biznesowy i zespół wdrożeniowy, aby stać się wizytówką transformacji energochłonnych gałęzi przemysłu” – wskazują przedstawiciele firmy.

Dodają, że produkcja „ekologicznej stali” przy odejściu od wykorzystywania do tego celu paliw kopalnych jest kluczem do wypełnienia założeń neutralności klimatycznej Europy.

Przemysł stalowy odpowiada za około 8 procent całkowitej światowej emisji gazów cieplarnianych.

ITER – czym jest reaktor, w którym za rekordowe sumy UE chce odtworzyć procesy z jądra Słońca