{"vars":{{"pageTitle":"Wakacje kredytowe mogą potrwać dłużej. Wiceminister finansów: To zależy od inflacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","finanse-osobiste","kredyty","kredyty-hipoteczne","ministerstwo-finansow","najnowsze","oprocentowanie","oprocentowanie-kredytow","wakacje-kredytowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 stycznia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":473929}} }
300Gospodarka.pl

Wakacje kredytowe mogą potrwać dłużej. Wiceminister finansów: To zależy od inflacji

Ministerstwo Finansów będzie zastanawiać się w połowie roku nad potrzebą przedłużenia wakacji kredytowych na 2024 r. w zależności od poziomu inflacji, poinformował wiceminister finansów Artur Soboń.

Gdyby inflacja w lipcu-sierpniu wynosiła 12-13 proc. rok do roku, „z całą pewnością jakieś decyzje wówczas trzeba będzie podjąć”, dodał.

– Będziemy się nad tym zastanawiać w połowie roku, patrząc na sytuację związaną z inflacją i możliwością ścieżek dla banku centralnego – powiedział Soboń w radiu RMF FM, zapytany o to, czy resort finansów będzie rekomendować wakacje kredytowe na 2024 r.

– Patrzymy na sytuację i możliwości banków, także w kontekście ich funduszy kapitałów własnych. Oczywiście, oceniamy też sytuację sektora, który jest krwioobiegiem polskiej gospodarki. Ale zawsze staramy się pomagać kredytobiorcom i taka pomoc na pewno będzie przygotowana – dodał.

Zapytany, czy gdyby inflacja w lipcu-sierpniu wynosiła 12-13 proc., wakacje kredytowe zostaną przedłużone, wiceminister odpowiedział:

– 12-13 proc. nie jest idealną normalnością, więc z całą pewnością jakieś decyzje wówczas trzeba będzie podjąć.

Według Sobonia jednak od II kwartału presja inflacyjna będzie słabnąć, a w II półroczu br. pojawi się przestrzeń do luzowania polityki pieniężnej.

– Skłaniam się do przewidywań ekspertów, które polegają na tym – w skrócie mówiąc – że przestrzeń [do obniżek stóp] w drugiej połowie roku powinna się pojawić, bo od II kwartału presja na wzrost cen będzie coraz mniejsza – powiedział wiceminister.

W ub. tygodniu rzecznik rządu Piotr Muller informował, że obecnie nie są prowadzone żadne prace zmierzające do przedłużenia obowiązywania wakacji kredytowych na rok przyszły. Wcześniej zapowiadał, że ewentualną decyzję w sprawie przedłużenia tzw. wakacji kredytowych rząd zamierza podjąć w połowie roku. Podkreślał także, że będzie ona zależna m.in. od poziomu stóp procentowych, a w przypadku ich znaczącej obniżki takie działania mogą okazać się niepotrzebne.

Jednocześnie Ministerstwo Finansów podało wtedy, że obecnie nie są prowadzone żadne prace nad przedłużeniem wakacji kredytowych.

Jak informowało ostatnio Biuro Informacji Kredytowej (BIK), banki zaraportowały do bazy 1,1 mln rachunków kredytów mieszkaniowych objętych wakacjami kredytowymi o wartości 275 mld zł do 15 stycznia 2023 r.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał, że inflacja konsumencka wyniosła 16,6 proc. rdr w grudniu 2022 r.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała w styczniu br. stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc.. Wcześniej podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. (z poziomu 0,1 proc.) do września 2022 r.

Polecamy: