{"vars":{{"pageTitle":"Waldemar Buda: Z KPO do Polski trafi 4 mld euro jeszcze w tym roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["komisja-europejska","kpo","krajowy-plan-odbudowy","ministerstwo-rozwoju-i-technologii","polityka","waldemar-buda"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"30 maja 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":311341}} }
300Gospodarka.pl

Waldemar Buda: Z KPO do Polski trafi 4 mld euro jeszcze w tym roku

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda potwierdził, że z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) do Polski w 2022 roku trafi 4 mld euro. KPO ma zostać zatwierdzony w najbliższą środę.

Dwa i pół tygodnia temu zamknęliśmy dyskusję dotyczącą kamieni milowych. Teraz mamy zatwierdzenie KPO przygotowywane na środę przez komisarzy, a w czwartek oficjalna wizyta przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Wszystko na to wskazuje, że to idzie w dobrym kierunku. Zatwierdzenie KPO jest to umowa między KE a krajem członkowskim – mówił minister Waldemar Buda w Polsat News.

Jak dodał, nie spodziewa się „zwrotów sytuacji i regresów” ze strony Komisji Europejskiej, a Polska zdoła wypełnić swoje zobowiązania względem praworządności.

Do 30 czerwca umówiliśmy się na przyjęcie projektu ustawy. Jeszcze jest Senat później, jest Sejm. To jest pewien etap, więc ciężko jest się odnosić Komisji do jakiegoś etapu legislacyjnego. Komisja go obserwuje, ale ciężko z tego wyciągać wnioski – powiedział minister rozwoju i technologii.

Wskazał też, jaka kwota może dotrzeć do Polski w ramach KPO w najbliższym czasie.

Z tego co pamiętam, to w tym roku z części pożyczkowej i grantowej ponad 4 mld euro. Będziemy realizować reformy stopniowo – to nie jest tak, że nagle wydamy wszystkie środki, więc ten harmonogram uwzględniał te nasze możliwości przygotowania reform i inwestycji, które planujemy – stwierdził.

Potwierdził tym samym słowa Norberta Maliszewskiego, sekretarza stanu i szefa Rządowego Centrum Analiz, który w ubiegły piątek zapowiedział, że spodziewana kwota na ten rok to właśnie 4 mld euro.

– Pierwszy wniosek to suma na 4 mld euro, zostanie złożony w lipcu. Komisja będzie go procedować, więc pierwsza płatność to wrzesień-październik. Rocznie to ok. 8 mld euro – mówił Maliszewski w rozmowie z TVP Info, dodając, że płatności z KPO będą procedowane co pół roku i z taką też częstotliwością będą składane kolejne wnioski.

Polski Krajowy Plan Odbudowy zakłada, że z unijnego Funduszu Odbudowy po pandemii do polskiego budżetu ma trafić łącznie ok. 58 mld euro – ponad 23,9 mld euro w formie dotacji i ponad 34,2 mld euro w formie pożyczek. Filarami KPO są m.in. innowacyjność, zdrowie, gospodarka, transport i cyfryzacja.

Kiedy pierwsze wypłaty z KPO dla Polski? Rząd chce złożyć pierwszy wniosek już w lipcu