{"vars":{{"pageTitle":"Warszawa w czołówce rankingu europejskich Miast Przyszłości, a Stryków wyprzedził m. in. Oslo i Barcelonę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezposrednie-inwestycje-zagraniczne","europa","katowice","krakow","legnica","londyn","miasta","polska","powiat-zgierski","poznan","ranking","rankingi","raport","statystyki","strykow","szczecin","warszawa","wroclaw"],"pagePostAuthor":"Jacek Rosa","pagePostDate":"26 lutego 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":40385}} }
300Gospodarka.pl

Warszawa w czołówce rankingu europejskich Miast Przyszłości, a Stryków wyprzedził m. in. Oslo i Barcelonę

Stolica Polski została sklasyfikowana na szóstym miejscu w rankingu europejskich Miast Przyszłości 2020/2021 przygotowanym przez zajmujący się problematyką bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) serwis fDi.

Co ciekawe, w tym samym zestawieniu miejsce 17. zajął Stryków – bezpośrednio przed Oslo, Barceloną, Sztokholmem i Cambridge.

Serwis fDi, który należy do wydawnictwa z grupy Financial Times, przeanalizował w sumie 505 różnych europejskich lokalizacji (319 miast, 148 regionów i 38 tzw. lokalnych partnerstw na rzecz przedsiębiorczości) przyznając im punkty w sześciu różnych kategoriach: potencjał ekonomiczny, styl życia i kapitał ludzki, efektywność kosztowa, przyjazność dla biznesu, łączność oraz strategia dotycząca BIZ.

Wyniki zostały przedstawione z podziałem na poszczególne kategorie w zależności od wielkości miast oraz ich położenia geograficznego, jak również w zestawieniu ogólnym.

Londyn najlepszy, Warszawa dwa kroki za nim

W rankingu ogólnym zwyciężył Londyn, który zajął pozycję lidera pomimo potencjalnych zagrożeń wynikających z brexitu.

Autorzy analizy podkreślają, że stolica Wielkiej Brytanii w okresie od października 2014 do września 2019 przyciągnęła aż 2257 bezpośrednich inwestycji zagranicznych – najwięcej spośród wszystkich miast poddanych analizie – oraz zwyciężyła w sumie w czterech z sześciu szczegółowych kategorii ocen w grupie miast o największym znaczeniu.

Na drugim miejscu w zestawieniu znalazł się Paryż, na trzecim był Dublin, a na czwartym – Monachium. Na piątym miejscu, bezpośrednio przed Warszawą, uplasował się Amsterdam.

Polska stolica zajęła bardzo dobre 2. miejsce (za Londynem) w kategorii przyjazność dla biznesu wśród najważniejszych miast.

Oprócz tego Warszawa zajęła 8. miejsce w kategorii „potencjał ekonomiczny”, 9. miejsce w kategorii „strategia dot. BIZ” oraz 10. pozycję w kategorii „efektywność kosztowa”.

Warto podkreślić, że największe miasto Polski okazało się także zwycięzcą rankingu ogólnego miast w regionie Europy Wschodniej – przed m.in. Moskwą i Pragą.

W rankingu regionalnym na miejscu 8. uplasował się także Wrocław, a na pozycji 10. – Kraków. Nieco niespodziewanie, na czwartym miejscu znalazł się Stryków.

Inni wyróżnieni z Polski – od Strykowa do Krakowa

Położony w województwie łódzkim Stryków zajął jednak nie tylko 4. miejsce w zestawieniu regionalnym, ale także 17. pozycję w ogólnym rankingu kontynentalnym, wyprzedzając m.in. Oslo, Barcelonę, Sztokholm, Cambridge, czy Kopenhagę.

W kategorii tzw. „mikromiast” Stryków zajął ogólnie 3. miejsce za szwajcarskim Zug oraz irlandzkim Shannon.

W Strykowie znajduje się skrzyżowanie najważniejszych szlaków drogowych w Polsce: autostrad A1 i A2. Dzięki temu miasto jest jednym z najważniejszych punktów komunikacyjnych Europy Środkowej.

Ze względu na to położenie Stryków przyciąga bardzo dużo inwestorów, szczególnie z branży logistycznej.

Kraków zajął w sumie 8. miejsce w grupie miast dużych, przy okazji będąc także sklasyfikowanym w tej grupie na miejscu 7. pod względem ekonomicznego potencjału i przyjazności dla biznesu.

Z kolei Wrocław zajął ogólnie pozycję 9. w rankingu miast średnich. W grupie miejscowości o podobnej liczbie ludności zajął także 4. miejsce pod względem strategii dot. BIZ, 5. pozycję pod względem przyjazności dla biznesu oraz 6. miejsce w kategorii „potencjał ekonomiczny”.

Na listach TOP10 w poszczególnych kategoriach w swoich grupach miast wyróżniono także Poznań, Katowice, Szczecin i Legnicę.

Czytaj także:

>>> 300Research: Raport „Samorządy przyszłości – przewodnik po najlepszych praktykach ze świata”

>>> Inteligentny samorząd potrzebuje mózgu, który będzie sterował wykorzystaniem technologii