{"vars":{{"pageTitle":"Węgry w tym roku dostaną technologię produkcji Sputnika","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["covid-19","koronawirus","pandemia","sputnik-v","szczepienia-przeciw-covid","technologie","wegry"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"14 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":203374}} }
300Gospodarka.pl

Węgry w tym roku dostaną technologię produkcji Sputnika

Węgry jeszcze w tym roku otrzymają technologię potrzebną do produkcji rosyjskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi Sputnik – oświadczył w czwartek w Moskwie minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Minister – cytowany przez agencję MTI – powiedział, że osiągnięto porozumienie polityczne, iż technologia zostanie przekazana dla budowanej obecnie na Węgrzech Narodowej Fabryki Szczepionek.

Według Szijjarto, który wypowiadał się po spotkaniu z ministrem zdrowia Rosji Michaiłem Muraszką, Węgry bardzo skorzystały na nawiązaniu z Rosją współpracy na wysokim szczeblu w sferze ochrony zdrowia. Podkreślił, że dzięki temu rząd Węgier kupił szczepionki Sputnik V dla miliona osób, co umożliwiło wiosną przeprowadzenie szybkiej kampanii szczepień przeciw koronawirusowi.

„Teraz uzgodniliśmy, że współpracę związaną ze szczepionkami przeniesiemy w nowy, wyższy wymiar” – powiedział.

Jego zdaniem na całym świecie jest duże zapotrzebowanie na rosyjskie szczepionki i dlatego przejęcie części produkcji preparatu Sputnik, a przez to wejście na globalne rynki, wiąże się dla Węgier ze znacznymi korzyściami gospodarczymi.

Muraszko powiedział ze swej strony, że przyśpiesza procedura uznania szczepionki Sputnik w Światowej Organizacji Zdrowia. Szijjarto dodał, że Węgry mają pozytywne doświadczenia ze stosowania Sputnika i chętnie udostępnią WHO związane z tym dane.

W lipcu sekretarz stanu w kancelarii premiera Węgier Csaba Doemoetoer poinformował, że rząd przeznaczy 55 mld ft (155 mln euro) na budowę w Debreczynie na wschodzie kraju fabryki szczepionek przeciw Covid-19, która ma zostać otwarta pod koniec przyszłego roku.

Rząd chce, by projekt polityki surowcowej państwa opracował pełnomocnik rządu