{"vars":{{"pageTitle":"Wielka Brytania: kolejna fala zakażeń może nadejść latem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["koronawirus","pandemia","wielka-brytania"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"15 stycznia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":247269}} }
300Gospodarka.pl

Wielka Brytania: kolejna fala zakażeń może nadejść latem

Najniższą od miesiąca liczbę zakażeń koronawirusem – 81,7 tys. – wykryto w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii. To kolejny sygnał, że szczyt fali wywołanej przez wariant Omikron już minął, ale naukowcy ostrzegają, że kolejna – mniejsza – fala może nadejść latem.

Nowy bilans zakażeń jest wyraźnie niższy od piątkowego – o prawie 18 tys., jak i tego z poprzedniej soboty – o 64,7 tys. Natomiast łączny bilans za ostatnie siedem dni – 824,6 tys. – jest niższy od tego z poprzednich siedmiu dni o prawie 33 proc.

Na razie jednak spadające tempo nowych infekcji nie przekłada się na mniejszą liczbę zgonów z powodu Covid-19. W ciągu ostatniej doby stwierdzono ich 287. To wprawdzie o 26 mniej niż było tydzień wcześniej, ale statystyka za ostatnie siedem dni – 1843 – jest wyższa o 45 proc. w porównaniu z poprzednimi siedmioma.

Od początku pandemii w Wielkiej Brytanii potwierdzono prawie 15,15 mln zakażeń, z powodu których zmarło 151 899 osób.

W związku z wyraźnymi sygnałami, że Wielka Brytania tę falę pandemii ma już za sobą, w kończącym się tygodniu władze Szkocji i Walii ogłosiły stopniowe znoszenie restrykcji wprowadzonych w związku z wariantem Omikron, a media podają, iż pod koniec stycznia znacznie mniej dokuczliwe restrykcje w Anglii zostaną zniesione niemal zupełnie.

Jednak Naukowa Grupa Doradcza ds. Kryzysowych (SAGE) ostrzegła w piątek, by nie popadać w przekonanie, że niebezpieczeństwo związane z Omikronem już minęło, bo szczyt hospitalizacji w tej fali dopiero nastąpi w najbliższych dniach, zaś latem można się spodziewać kolejnego wzrostu zakażeń – choć już mniejszego – będącego efektem częstszych kontaktów społecznych oraz zanikania z czasem ochrony dawanej przez szczepionki.

W Wielkiej Brytanii dawkę przypominającą szczepionki przyjęło dotychczas 36,3 mln osób, co stanowi 63,1 proc. osób powyżej 12. roku życia.