{"vars":{{"pageTitle":"Wielka Brytania nie kupuje paliw od Putina. Na Wyspach import z Rosji jest rekordowo niski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","gaz","import","office-for-national-statistics","paliwa","ropa-naftowa","rosja","sankcje","surowce","wielka-brytania"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"24 sierpnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"24","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":345548}} }
300Gospodarka.pl

Wielka Brytania nie kupuje paliw od Putina. Na Wyspach import z Rosji jest rekordowo niski

Brytyjskie embargo na paliwa z Rosji działa. W Wielkiej Brytanii import wszystkich towarów z Rosji skurczył się o niemal 97 proc. W czerwcu jego wartość wyniosła 33 miliony funtów.

To najmniej od początku notowań rozpoczętych w styczniu 1997 roku. W dodatku w czerwcu nie importowano do tego kraju żadnych rosyjskich paliw.

Brytyjskie embargo

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę rząd Wielkiej Brytanii ogłosił szereg sankcji gospodarczych wobec Rosji. Sankcje te weszły w życie na początku marca i znajdują odzwierciedlenie w ogromnym spadku importu rosyjskich towarów.

Wartość importu towarów z Rosji wyniosła w czerwcu 2022 roku 33 miliony funtów, najmniej w historii notowań. Jest to spadek o 96,6 proc. w porównaniu ze średnim miesięcznym importem w okresie 12 miesięcy do lutego 2022 roku.

Na przykład w styczniu i lutym, czyli tuż przed inwazją, brytyjski import z Rosji był wart 1,8 miliarda funtów miesięcznie. Tak wynika z danych brytyjskiego odpowiednika GUS-u, Office for National Statistics:

Na wyspach obowiązuje m. in. zakaz importu z Rosji żelaza i stali, srebra, złota, produktów z drewna i towarów wysokiej jakości. Oprócz tego, od momentu inwazji Rosji na Ukrainę nakładane są wysokie dodatkowe cła na inne produkty.

Poza obowiązującymi sankcjami funkcjonuje także „samosankcjonowanie” czyli dobrowolne poszukiwanie alternatyw dla rosyjskich towarów przez handlowców.

Koniec z paliwami z Rosji

8 marca 2022 r. rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że Wielka Brytania wycofa import rosyjskiej ropy do końca roku.  Rząd zapowiedział też zakończenie importu rosyjskiego gazu ziemnego. Mimo, że import ropy jest obecnie dozwolony to przedsiębiorstwa są zachęcane do pozyskiwania ropy z alternatywnych źródeł. Doprowadziło to do gwałtownego spadku importu rosyjskich paliw od marca 2022 roku – podaje Office for National Statistics.

W czerwcu odwrót od rosyjskich dostawców był na tyle masowych, że Wielka Brytania nie odnotowała w tym miesiącu importu żadnych paliw z Rosji. Wydarzyło się to po raz pierwszy od co najmniej 25 lat:

 

W przełożeniu na wartość importu, to spadek o 100 proc. w porównaniu ze średnią miesięczną z 12 miesięcy do lutego 2022 roku wynosi niemal pół miliarda funtów (równowartość ponad 2,8 mld zł).

W konsekwencji rezygnacji z rosyjskich dostaw, w Wielkiej Brytanii nastąpił wzrost importu ropy rafinowanej z Arabii Saudyjskiej, Holandii, Belgii i Kuwejtu.

Warto zaznaczyć, że w roku poprzedzający inwazję na Ukrainę Rosja była największym dostawcą rafinowanej ropy naftowej do Wielkiej Brytanii. Surowiec z Rosji stanowił 24,1 proc. całego importu krajowego. Poza tym handel ze Zjednoczonym Królestwem odpowiadał w przypadku ropy za 5,9 proc. całego rosyjskiego eksportu. W przypadku gazu ziemnego było to 4,9 procent.

Węgiel węglowi nierówny. Import spoza Rosji może nie starczyć na polskie potrzeby