{"vars":{{"pageTitle":"Wniosek o dodatek węglowy do nowelizacji? Ma powstrzymać oszustów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["ceny-wegla","dodatek-weglowy","energetyka","najnowsze","prawo","wegiel"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"2 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":349331}} }
300Gospodarka.pl

Wniosek o dodatek węglowy do zmiany? Poprawki mogłyby ukrócić nadużycia

Wnioski o dodatek węglowy składa coraz więcej gospodarstw domowych. To nie tylko kwestia popularności świadczenia, ale także pomysłu wielu osób na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Sposoby Polaków na próby wyłudzenia ponadprogramowych dodatków węglowych opisuje „Rzeczpospolita”.

Dziennik opisuje zjawisko zgłaszania zmian w strukturze gospodarstwa domowego przez niektóre osoby. Celem zgłoszenia takich zmian jest uzyskanie kolejnego dodatku węglowego, ponad jeden przysługujących na gospodarstwo.

W ostatnim czasie mnożą się gospodarstwa domowe. Wszystko po to, by uzyskać większe kwoty dodatku węglowego. Przybywa więc skonfliktowanych domowników czy usamodzielnionych dorosłych dzieci, a także skłóconych małżonków – piszą dziennikarze gazety.

Wniosek o dodatek węglowy

Dodatek węglowy, zgodnie z ustawą, przysługuje każdemu gospodarstwu domowemu, które korzysta z pieca opalanego węglem. Jedno gospodarstwo może otrzymać tylko jedno jednorazowe świadczenie.

Niektórzy uprawnieni do otrzymania dodatku zaczęli zgłaszać do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) zmiany we wcześniejszych deklaracjach źródeł ciepła. Zgłaszane zmiany polegają na tym, że osoby, które dotychczas tworzyły jedno gospodarstwo domowe, deklarują że żyją już co prawda w tym samym budynku z tym samym piecem. Ale już nie jako jedno gospodarstwo – podaje „Rzeczpospolita”.

Nowe gospodarstwo domowe może złożyć nowy wniosek na dodatek węglowy i także otrzymać to świadczenie.

Na razie jest znana skala zjawiska. Jednak musi być ono znaczące, bo komunikat w tej sprawie wydał zarządzający CEEB Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, mówi urzędniczka cytowana przez gazetę.

Walka z nadużyciami

Jakakolwiek zmiana rodzaju źródła ciepła oraz wykorzystywanego paliwa – nie z uwagi na popełnioną pomyłkę – lecz ze względu na potrzebę wykazania w CEEB kotła/pieca węglowego dla innych celów, jak np. uzyskanie dodatku osłonowego lub dodatku węglowego, może skutkować odpowiedzialnością karną za składanie fałszywego oświadczenia – wskazuje z swoim komunikacie nadzór budowlany.

Jak urząd komunikat, prawidłowość deklaracji złożonej do CEEB mogą skontrolować upoważnieni urzędnicy gminy.

Nad zmianami w prawie ma pracować też rząd, jak wynika z informacji „Rzeczpospolitej”:

Resort klimatu ma przygotować poprawkę do ustawy, zmieniającą uprawnienia do dodatku węglowego z gospodarstw domowych na źródło ogrzewania. Sejm wkrótce zajmie się projektem ustawy o innych dodatkach niż węglowy, przy której pojawią się analogiczne problemy.

Polecamy też: