{"vars":{{"pageTitle":"Woda, wodór, węgiel. Raport sektorowy zaprezentowany na II Kongresie 3W","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["3w","raport","wegiel","woda","wodor"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"20 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":445534}} }
300Gospodarka.pl

Woda, wodór, węgiel. Raport sektorowy zaprezentowany na II Kongresie 3W

Prawie 5 miliardów dolarów: to obecna wartość sektora 3W w Polsce. A w ciągu kilku kolejnych lat wzrośnie ona jeszcze o 15 procent.

Na początku grudnia w Warszawie odbył się II Kongres 3W: Woda-Wodór-Węgiel. Idea 3W zainicjowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego to wizja przyszłości, w której polska gospodarka opiera się właśnie na tych trzech zasobach. A wszystko po to, by przeprowadzić zieloną transformację, zapewnić społeczeństwu lepszy dostęp do wody pitnej i żywności i wzmocnić potencjał gospodarczy kraju.

Podczas II Kongresu 3W zaprezentowano raport poświęcony temu, jak kluczowe są te zasoby dla gospodarki obecnie i jak wzrośnie ich rola w przyszłości oraz jakie szanse zyska dzięki temu Polska.

3W: sektor, który ciągle rośnie

Raport „Idea 3W. Woda, wodór, węgiel: zasoby, które zbudowały i zmieniały świat” to dogłębna analiza, którą Bank Gospodarstwa Krajowego zlecił firmie doradczej EY.

Zgodnie z ustaleniami raportu, wartość sektora 3W w Polsce wynosi obecnie aż 4,86 mld dolarów. Do 2030 roku wzrośnie zaś do 5,6 mld dolarów. Największy wzrost czeka sektor technologii węglowych – o prawie 9 procent. Na całym świecie wartość sektora wynosi aż 236,6 mld dolarów, z kolei w Europie – prawie 66,5 mld dolarów. To oznacza, że sektor 3W w Polsce stanowi ponad 7 proc. całego tego sektora w Europie.

Przyszłość oparta na synergii

Opracowanie odnosi się również do synergii zastosowań tych trzech zasobów przyszłości. Jak podkreśla BGK, ich współzależność to klucz do zrozumienia Idei 3W. Według raportu tę synergię można zauważyć przede wszystkim w przemyśle, ochronie zdrowia i mieszkalnictwie. Odpowiedzialne i innowacyjne zastosowanie wody, wodoru i węgla nieenergetycznego wpłynie także na infrastrukturę, transport, logistykę i wesprze politykę dążącą do spójności społecznej i bezpieczeństwa międzynarodowego.

Dane zawarte w opracowaniu mogą być podstawą do podejmowania decyzji biznesowych – nie tylko dla przedsiębiorców, ale także naukowców i samorządowców. Analiza wskazuje tym samym, w jakich kierunkach powinna rozwijać się polska gospodarka, by stawała się coraz bardziej konkurencyjna w Europie i na świecie, jak podkreśla prezes zarządu BGK Beata Daszyńska-Muzyczka.

– Zrównoważony świat to taki, w którym wykorzystujemy posiadane zasoby w najbardziej efektywny sposób, staramy się maksymalnie ograniczyć ich zużycie i myślimy o całkowitym koszcie ekologicznym naszych działań. Synergie wody, wodoru i węgla z pewnością będą mieć zastosowanie w technologiach przyszłości, jednak w określonych dziedzinach znajdują je już dzisiaj. Te trzy zasoby, z których każdy ma ogromne znaczenie, mogą zdziałać jeszcze więcej dla rozwoju polskiej technologii, jeśli są używane wspólnie – czytamy z kolei w raporcie.
Jego autorzy prezentują już stosowane innowacyjne rozwiązania z wykorzystaniem trzech zasobów stanowiących podstawę idei 3W i pokazują, jak może wyglądać jeszcze lepsza i bardziej zrównoważona przyszłość.

Zapraszamy do zapoznania się z Raportem: „Idea 3W. Woda, wodór, węgiel: zasoby, które zbudowały i zmieniały świat”

Woda, wodór, węgiel. To te zasoby zrewolucjonizują polską gospodarkę