{"vars":{{"pageTitle":"Wybierasz się w zimie na narty? Naciesz się. Globalne ocieplenie to początek końca szusowania w Europie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["300klimat","alpy","branza-narciarska","europa","klimat","main","najnowsze","narciarstwo","snieg","stoki-narciarskie","turystyka"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"2 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":604493}} }
300Gospodarka.pl

Wybierasz się w zimie na narty? Naciesz się. Globalne ocieplenie to początek końca szusowania w Europie

Jedna czwarta europejskich ośrodków narciarskich doświadczy niedoboru śniegu co drugi rok, jeśli globalne temperatury wzrosną o 2 stopnie Celsjusza. To może wiązać się z utratą rentowności tych ośrodków.

Wpływ ocieplenia klimatu na różne branże staje się coraz bardziej widoczny. Jedną z takich branż, która musi się zmierzyć z tymi wyzwaniami jest europejski sektor turystyki narciarskiej.

Najnowsza analiza opublikowana przez Nature Climate Change wykazała, że jedna czwarta europejskich ośrodków narciarskich doświadczy niedoboru śniegu co drugi rok, jeśli globalne temperatury wzrosną o 2 stopnie Celsjusza. Globalne ocieplenie może więc doprowadzić do utraty rentowności turystyki narciarskiej w Europie.

Już w minionym sezonie narciarskim branża w Europie odczuwała skutki zbyt ciepłej zimy. Niektóre kurorty zmuszone były zamknąć stoki. W tym roku może być podobnie.

Najnowsze badania uwzględniają także sztuczne naśnieżanie. Przy ociepleniu o 2 stopnie Celsjusza, nawet z pomocą sztucznego śniegu, połowa badanych ośrodków borykałaby się z niewystarczającą pokrywą śnieżną co drugi rok. Biorąc pod uwagę, jak władze poszczególnych krajów reagują na zmiany klimatu, świat zmierza do ocieplenia o 2,7 stopnia Celsjusza. Taki przebieg wydarzeń jeszcze bardziej zaostrza wyzwania stojące przed branżą narciarską.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter. Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Narciarstwo rekreacyjne a środowisko

Badanie obejmowało także wpływ turystyki narciarskiej na środowisko. Okazało się, że sztuczne naśnieżanie przyczynia się do zaledwie 2 proc. ogólnej emisji w tym sektorze. Głównymi winowajcami emisji są loty turystyczne do kurortów narciarskich oraz ślad węglowy związany z zakwaterowaniem.

Sztuczne naśnieżanie, pomimo swoich ograniczeń, może potencjalnie działać jak bufor chroniący przed niedoborem śniegu w niektórych regionach. Do tych regionów zaliczają się Alpy, Skandynawia i Turcja. Z badań wynika jednak, że sztuczny śnieg nie okaże się pomocny w Wielkiej Brytanii i południowej Europie. Tam rosnące temperatury utrudnią produkcję śniegu i doprowadzą do szybkiego topnienia.

Europejska turystyka narciarska stanowi 80 proc. wszystkich tego typu kurortów na świecie. Co roku Stary Kontynent odnotowuje milion jednodniowych wizyt w ośrodkach narciarskich. Branża stanowi ważną część lokalnych gospodarek i daje zatrudnienie wielu ludziom.

Choć turystyka narciarska może być niszową kwestią w kontekście zmian klimatu, to pozostaje ona kluczowa dla społeczności żyjących w regionach górskich.

Badanie przeprowadziło ocenę pokrywy śnieżnej w 2234 kurortach, od Islandii po Turcję, w różnych scenariuszach ocieplenia o 2 i 4 stopnie Celsjusza. Nawet w przypadku mniej dotkliwego scenariusza prawie trzy czwarte ośrodków doświadczyłoby niedoboru śniegu co drugi rok.

Jak ograniczyć emisje z turystyki narciarskiej? To skomplikowane

Badanie nie dostarczyło danych dla poszczególnych ośrodków ze względu na różne czynniki lokalne. Analiza wykazała jednak możliwe korzyści wynikające z ograniczenia emisji jeśli narciarze będą unikać lotów międzykontynentalnych w poszukiwaniu śniegu.

Naukowcy doszli do wniosku, że znaczna redukcja emisji gazów cieplarnianych związanych z turystyką narciarską zależy przede wszystkim od zmniejszenia śladu węglowego transportu i zakwaterowania. Jednak szanse na wprowadzenie takich zmian na skalę niezbędną do złagodzenia wpływu zmian klimatycznych na turystykę narciarską jest ogromnie trudne.

Co więcej, zwiększone zapotrzebowanie na wodę wynikające z rozszerzonego naśnieżania może nadwyrężyć zasoby wodne w niektórych regionach. Szacowany średni wzrost zapotrzebowania na wodę o 20 proc. stwarza zarówno obawy środowiskowe, jak i logistyczne.

Czytaj także: