{"vars":{{"pageTitle":"UNEP: Wyciek z Nord Stream mógł być największą pojedynczą emisją metanu do atmosfery","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["gaz","inwazja-rosji-na-ukraine","najnowsze","nord-stream","nord-stream-1","nord-stream-2","wojna-na-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"1 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":362674}} }
300Gospodarka.pl

UNEP: Wyciek z Nord Stream mógł być największą pojedynczą emisją metanu do atmosfery

Wyciek z gazociągów Nord Stream mógł doprowadzić do największej w historii pojedynczej emisji metanu do atmosfery, ocenia Program Środowiskowy ONZ (UNEP).

Do wycieków gazu z obu gazociągów Nord Stream doszło w ostatnim tygodniu września. W serii niewyjaśnionych jeszcze do końca awarii doszło do co najmniej czterech dużych uszkodzeń Nord Stream 1 i 2.

Awarie, które premierzy Polski i Danii określili jako akty sabotażu, rozpoczęły się w poniedziałek. Sejsmolodzy w Danii i Szwecji już wtedy zarejestrowali potężne wybuchy w obszarach wycieków gazu na gazociągach Nord Stream. Informację podało we wtorek szwedzkie Narodowe Centrum Sejsmologii (SNSN) na Uniwersytecie w Uppsali.

Zdjęcia skutków wycieku opublikowały we wtorek duńskie siły zbrojne. W jednym z przypadków powierzchnia Bałtyku, gdzie wydobywał się gaz, miała średnicę kilometra.

Jak poinformował UNEP dużą chmurę wysoko skoncentrowanego metanu wykryli w tym tygodniu na zdjęciach satelitarnych naukowcy z powiązanego z UNEP Międzynarodowego obserwatorium Emisji Metanu (IMEO).

Metan groźny dla środowiska

Metan jest gazem cieplarnianym o wiele bardziej groźnym dla atmosfery niż dwutlenek węgla, który jednak utrzymuje się w atmosferze o wiele dłużej. Reutera cytuje ocenę rosyjskiego Gazpromu, według którego do atmosfery mogło przedostać się ok. 800 mln metrów sześciennych gazu.

Z kolei według naukowców z firmy GHGSAT, zajmującej się analizą obrazów satelitarnych, z czterech punktów uszkodzeń rurociągów wydobywa się 22 920 kg gazu na godzinę. „To bardzo dużo, jeśli się zważy, że od wykrycia pierwszego uszkodzenia minęły cztery dni” – powiedział przedstawiciel firmy.

– To jest najprawdopodobniej największa pojedyncza emisja (metanu), jaką kiedykolwiek wykryto. Nie jest to pomocne w momencie, w którym musimy absolutnie zmniejszyć emisje – powiedział Reuterowi szef IMEO Manfredi Caltagirone.

Dodał, że emisja powinna stopniowo zmniejszać się, ale łączna ilość metanu, który przedostał się do atmosfery może być większa niż ta, która przedostała się w grudniu ub. roku z pól wydobywczych w Zatoce Meksykańskiej. Ocenia się że przedostało się wówczas do atmosfery ok. 40 tys. ton metanu w ciągu 17 dni

PAP/opracowanie własne

Wyciek gazu z gazociągu Nord Stream 1. Doszło do wybuchu, podaje szwedzki urząd