{"vars":{{"pageTitle":"Mężczyźni wciąż zarabiają więcej od kobiet. W krajach OECD różnice w płacach są często dwucyfrowe","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["kobiety-na-rynku-pracy","main","najnowsze","nierownosci","nierownosci-dochodowe","oecd","place","praca","rynek-pracy","wynagrodzenia"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"20 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"20","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":357558}} }
300Gospodarka.pl

Mężczyźni wciąż zarabiają więcej od kobiet. W krajach OECD różnice w płacach są często dwucyfrowe

Różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wynosi średnio 13 proc. we wszystkich krajach OECD. Z danych organizacji wynika, że kobieta pracująca w pełnym wymiarze czasu pracy zarabia średnio około 87 centów na każdy dolar lub euro zarobione przez mężczyznę.

Różnica ta staje się jeszcze większa, gdyby przyjrzeć się medianie dochodów kobiet i mężczyzn na koniec roku. Kobiety spędzają bowiem mniej godzin na płatnej pracy niż mężczyźni.

We wszystkich krajach OECD, czyli Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, zrzeszającej 38 państw, kobiety są nadreprezentowane na stanowiskach w niepełnym wymiarze godzin. Brakuje ich natomiast na stanowiskach, wymagających długich godzin pracy.

To rodzi poważne konsekwencje: ogranicza pozycję ekonomiczną kobiet i przyczynia się do stosunkowo wysokiego zagrożenia ubóstwem w wieku emerytalnym.

Różnica ani drgnie

Jak wynika z danych OECD, w ciągu ostatnich 20 lat różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn tylko nieznacznie się zmniejszyła.

Średnia różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w OECD wynosi dokładnie 12,8 proc. – co oznacza, że kobieta pracująca w pełnym wymiarze godzin zarabia średnio 87 centów na każdy dolar lub euro, które mężczyzna pracujący w pełnym wymiarze czasu zarabia przy medianie zarobków.

Te niespełna 13 proc. różnicy stanowi poprawę w porównaniu z różnicą prawie 19 proc. w 1996 r., kiedy większość krajów OECD zaczęła dopiero raportować tę statystykę. Niemniej jednak nadal stanowi dowód na nierówność płci. Jest to szczególnie zauważalne na przykładzie wynagrodzenia osób o wysokich zarobkach.

Warto zauważyć, że w każdym z 38 krajów OECD utrzymuje się znaczna różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, przy czym różnice wahają się od około 4 proc. do ponad 30 proc.

W Polsce różnica jedynie jednocyfrowa

Największe różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn występują w dwóch wschodnioazjatyckich krajach OECD – Korei Południowej i Japonii. Różnica przekracza tam kolejno 31 proc. i 22 proc. Wysoki współczynnik ma także Izrael z 24 proc. różnicy między płacami kobiet i mężczyzn.

W Polsce te nierówności wynoszą „tylko” 8 procent. Tyle wynosi różnica wynagrodzenia kobiet i mężczyzn.

Pozytywnie wyróżniają się Belgia, Kolumbia i Norwegia, w których różnica nie przekracza 5 proc.

W niektórych krajach – takich jak Grecja, Włochy i Turcja – niewielkie różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn są wynikiem stosunkowo niewielkiej liczby kobiet uczestniczących w rynku pracy.

Co wpływa na nierówności?

Jakie czynniki wpływają na fakt nierówności OECD między płciami? Raport wymienia wiek pracownika, poziom wykształcenia, kierunek studiów, sektor zatrudnienia, miejsce pracy czy status rodzicielski.

Ostatnie badania wykorzystujące dane dotyczące dopasowania pracodawcy do pracownika sugerują, że prawie 80 proc. różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w próbie 16 krajów OECD można przypisać nierównościom płacowym w firmach.

Jednak pracownik rzadko kiedy może się dowiedzieć, czy otrzymuje zaniżone wynagrodzenie. Tylko bardzo niewiele krajów gwarantuje pracownikom prawa do informacji o zarobkach grupy kolegów z pracy.

Więcej o nierównościach piszemy tutaj: