{"vars":{{"pageTitle":"Zarząd PGE wycofuje się z nowej strategii. W tle pogłoski o odwołaniu prezesa","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","gornictwo","main","najnowsze","pge","wegiel"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"4 września 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"04","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":605814}} }
300Gospodarka.pl

Zarząd PGE wycofuje się z nowej strategii. W tle pogłoski o odwołaniu prezesa

Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) przyjął uchwałę w sprawie uchylenia uchwały zarządu przyjmującej aktualizację strategii Grupy PGE, podała spółka. Jak wskazała spółka, decyzja ta spowodowana jest koniecznością zakończenia procesu powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

– W nawiązaniu do raportu bieżącego nr 29/2023 z dnia 29 sierpnia 2023 r. zarząd PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. (PGE) informuje o przyjęciu w dniu 4 września 2023 roku uchwały w sprawie uchylenia uchwały zarządu PGE przyjmującej aktualizację strategii Grupy PGE. Decyzja spowodowana jest koniecznością zakończenia procesu powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego – czytamy w komunikacie.

– Zgodnie z rządowym programem do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego przeniesione zostaną wszystkie aktywa węglowe spółek energetycznych. Dzięki temu elektrownie konwencjonalne będą mogły przez kolejne 20-30 lat funkcjonować, odbierać polski węgiel i gwarantować bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej. Ponadto NABE pozwoli spółkom energetycznym zwiększyć inwestycje w zieloną energię, tak aby przeprowadzić w Polsce sprawiedliwą transformację energetyczną, rozłożoną w czasie i z poszanowaniem interesów pracowniczych – czytamy dalej.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami, subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


W ub. tygodniu PGE podała, że Strategia Grupy PGE do 2030 roku zakłada m.in. „absolutną zeroemisyjność działalności” w 2040 r. Według Strategii, capex miał wynieść ponad 125 mld zł w latach 2024-2030.

Prezes do dymisji?

Według informacji portalu Business Insider zmiana strategii to jeden z warunków pozostania na stanowisku prezesa Grupy PGE Wojciecha Dąbrowskiego.

Dymisji Dąbrowskiego mieli zażądać górnicy po ogłoszeniu strategii spółki, zgodnie z którą w roku 2030 osiągnięty miał zostać cel 85 proc. zielonej energii w sieci trakcyjnej.

– Kluczowymi długoterminowymi aspiracjami Grupy jest 100 proc. czystej energii dla klientów w 2040 roku, zero emisji CO2 netto w 2040 roku i zero niewykorzystanej energii – głosił komunikat spółki opublikowany przy okazji prezentowania strategii.

Grupa PGE deklarowała osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 roku, m.in. poprzez rozbudowę źródeł energii odnawialnej. Wydatki na inwestycje grupy mają wynieść ponad 125 mld zł w latach 2024-2030.

Teraz PGE informuje, że wycofuje się z opublikowanej strategii, a decyzja spowodowana jest koniecznością zakończenia procesu powstania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. To właśnie NABE ma przejąć aktywa węglowe od wszystkich spółek energetycznych.

Grupa PGE wytwarza 41 proc. produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18 proc. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10 proc. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33 proc.. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.