{"vars":{{"pageTitle":"Zatrudnienie spadło, płace wzrosły. Nowe dane GUS o rynku pracy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezrobocie","budownictwo","inflacja","main","najnowsze","praca","przemysl","rynek-pracy","transport","wynagrodzenia","zarobki","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 stycznia 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"01","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":734675}} }
300Gospodarka.pl

Zatrudnienie spadło, płace wzrosły. Nowe dane GUS o rynku pracy

W grudniu rok do roku przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmalało o 0,6 proc. Natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło nominalnie o 9,8 proc., informuje Główny Urząd Statystyczny. 

Jak podał GUS, w grudniu 2024 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, w porównaniu z grudniem 2023 r., było niższe o 0,6 proc. i wyniosło 6453,7 tys. etatów. Jednocześnie odnotowano nieznaczny, bo o 0,1 proc., spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw względem listopada 2024 r.

Przez cały 2024 r. [zatrudnienie – przyp. red.] spadało, nie jest inaczej także w grudniu. Tym razem jednak pobiliśmy rekord wielkości spadku. Mogłoby to sugerować poważną redukcję etatów. Tymczasem było ich tylko o 0,6 proc. mniej niż przed rokiem. Cały 2024 r. kończymy spadkiem zatrudnienia na poziomie 0,4 proc. Biorąc pod uwagę zawirowania gospodarcze lat 2023 i 2024, nadal należy uznać to za duży sukces rynku pracy oraz przedsiębiorców, którzy mimo rosnących stale kosztów prowadzenia działalności są w stanie utrzymać zbliżony poziom zatrudnienia – ocenia Mariusz Zielonka, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan.

Jak zauważa natomiast Biuro Analiz Makroekonomicznych Banku Millennium, dane z rynku pracy za grudzień, o ile nieco niższe od oczekiwań, o tyle potwierdzają trendy widoczne już wcześniej – obniżające się rok do roku zatrudnienie m.in. w przemyśle, budownictwie i transporcie, a więc sektorach znacząco dotkniętych słabszym popytem z kraju i z zagranicy.

Słaba kondycja polskiego przemysłu wymuszała ograniczenia zatrudniania w tym sektorze, a do tego doszło do grupowych zwolnień w niektórych firmach. W skali całego 2024 r. rynek pracy pozostawał jednak „mocny” i ta słabsza końcówka roku nie przesądza – mimo wszystko – o tym, że teraz będzie dużo słabiej. Nie pozwolą na to po pierwsze trendy demograficzne, w szczególności malejąca podaż pracy, po drugie zaś oczekiwane jest przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w 2025 r. (za sprawą rosnących inwestycji), co będzie generować popyt na pracowników – wskazuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Wynagrodzenia zaczynają hamować

GUS poinformował również, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2024 r., w porównaniu z grudniem 2023 r., wzrosło nominalnie o 9,8 proc. i wyniosło 8821,25 zł brutto.

W grudniu 2024 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wzrosło nominalnie w stosunku do listopada 2024 r. o 4,0 proc. Wzrost ten spowodowany był wypłatą m.in. nagród w tym nagród świątecznych, jubileuszowych oraz nagród z okazji Dnia Górnika, a także premii kwartalnych, rocznych i odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń) – czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.

W ocenie Moniki Kurtek, dynamika nominalna przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw najprawdopodobniej pozostanie już jednocyfrowa, przy czym, zdaniem głównej ekonomistki Banku Pocztowego, poziomy 8-9 proc. to nadal wysokie poziomy. Podobnego zdania jest Mariusz Zielonka.

Jest nadzieja, że okres nadrabiania przez pracowników utraconych, przez wysoką inflację, dochodów dobiega końca. Ten rok będzie nadal stał pod znakiem wzrostów wynagrodzeń, nie powinny one jednak już tak mocno odbiegać od wzrostu wydajności. Sytuację też uspokoi jednoroczny wzrost wynagrodzenia minimalnego – podsumowuje główny ekonomista Konfederacji Lewiatan.

Polecamy też: