{"vars":{{"pageTitle":"Zatwierdzono pierwsze niemieckie badania kliniczne szczepionki na Covid-19","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badania-kliniczne","covid-19","koronawirus","medycyna","niemcy","pandemia","szczepionka","szczepionka-na-koronawirusa","zdrowie"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"22 kwietnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":50973}} }
300Gospodarka.pl

Zatwierdzono pierwsze niemieckie badania kliniczne szczepionki na Covid-19

Niemiecki Instytut Paula Ehrlicha (PEI) udzielił zgody na przeprowadzenie pierwszych badań klinicznych kandydata na szczepionkę przeciwko koronawirusowi – pisze niemiecki dziennik Süddeutsche Zeitung.

PEI jest niemieckim federalnym instytutem ds. szczepionek i leków biomedycznych. Pozwolenie na testy kliniczne jest wynikiem starannej oceny potencjalnego profilu korzyści i ryzyka kandydata na szczepionkę.

Pozwolenie na testy dostała firma Biontech z siedzibą w Moguncji, która współpracuje z koncernem farmaceutycznym Pfizer przy opracowywaniu tej szczepionki.

Według Biontech testy zostaną przeprowadzone na około 200 zdrowych wolontariuszach.

„Testowanie kandydatów na szczepionki u ludzi jest krokiem milowym na drodze do wprowadzenia na rynek bezpiecznych i skutecznych szczepionek przeciwko Covid-19”, ogłosił PEI.

W fazie pierwszej i drugiej badania klinicznego zostanie dokładnie zbadana tolerancja i bezpieczeństwo kandydata na szczepionkę.

Substancja opracowana przez Biontech należy do grupy szczepionek opartych na genach. Zawierają one informacje genetyczne o patogenach. W organizmie informacja ta jest wykorzystywana do produkcji białek, przeciwko którym układ odpornościowy tworzy przeciwciała. Do tej pory Biontech pracował przede wszystkim nad rozwojem terapii immunologicznych przeciwko nowotworom.

Według berlińskiego zrzeszenia firm farmaceutycznych Verband Forschender Arzneimittelhersteller od wybuchu pandemii Covid 19 zainicjowano co najmniej 80 projektów dotyczących szczepionek, a cztery aktywne składniki są już testowane w badaniach klinicznych w Chinach i USA.

Według informacji przekazanych przez szefa PEI Klausa Cichutka, w tym roku w Niemczech mają się rozpocząć łącznie cztery badania kliniczne kandydatów na szczepionkę. Jego zdaniem jednak szanse na to, aby pierwsza szczepionka trafiła na rynek jeszcze w tym roku, są niewielkie.

>>> Czytaj też: Od czwartku w Wielkiej Brytanii testy kliniczne szczepionki na koronawirusa