{"vars":{{"pageTitle":"Zawarto porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["bezemisyjny-transport","cieplownictwo","energetyka","przemysl","unia-europejska","wodor"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"14 października 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":203412}} }
300Gospodarka.pl

Zawarto porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce

Przedstawiciele administracji rządowej, środowiska przedsiębiorców, nauki oraz jednostek otoczenia biznesu podpisali „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”, podał resort.

Polska jest aktywnie zaangażowana w proces tworzenia łańcucha wartości niskoemisyjnych technologii wodorowych. Jesteśmy piątym na świecie i trzecim w Unii Europejskiej producentem wodoru. To zarówno wyzwanie związane z dekarbonizacją tej produkcji, jak i szansa rozwojowa. Posiadamy odpowiednie zaplecze przemysłowe, ale co równie ważne – setki wykwalifikowanych osób, które są gotowe do pracy w tym sektorze” – powiedział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Polska pierwsza w UE zawiera porozumienie sektorowe w sprawie wodoru

Polska jako pierwsze państwo w Unii Europejskiej, po ogłoszeniu w lipcu 2020 roku przez Komisję Europejską „Strategii Wodorowej dla neutralnie klimatycznie Europy”, zawiera porozumienie sektorowe dot. rozwoju gospodarki wodorowej.

„Do porozumienia przystąpi dziś 138 podmiotów, reprezentujących różne sektory gospodarki, w których produkcja, przesył, magazynowanie i zastosowanie wodoru będzie odgrywać w przyszłości istotne znacznie. W szczególności, mowa o transporcie, energetyce, ciepłownictwie i przemyśle” – dodał wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

W porozumieniu został zapisany polski wkład („local content”) w łańcuchu realizacji zamówień na potrzeby budowy gospodarki wodorowej na poziomie nie niższym niż 50 procent łącznej wartości w roku 2030 roku. Wartość dodana dla polskiej gospodarki z tytułu osiągnięcia tego wskaźnika szacowana jest w wysokości od 343 do 870 milionów euro.

„W porozumieniu ujęte zostały propozycje działań skoncentrowanych na budowie rynku od strony popytowej oraz stworzenia odpowiednich regulacji prawnych i otoczenia instytucjonalnego. Co szczególnie istotne, nasze porozumienie sektorowe wpisuje się politykę Unii Europejskiej w obszarze gospodarki wodorowej” – zaznaczył Zyska.

Zawarcie porozumienia jest kontynuacją procesu, który rozpoczął się 7 lipca 2020 roku podpisaniem „Listu intencyjnego o ustanowieniu partnerstwa na rzecz budowy gospodarki wodorowej i zawarcia sektorowego porozumienia wodorowego”.

Lubelski Węgiel Bogdanka wyprodukuje w tym roku więcej węgla, niż planowano