{"vars":{{"pageTitle":"Zielony ład i bezpieczeństwo energetyczne. Opowiada o nich wiceprezes Banku PEKAO S.A. [WIDEO]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["impact","news"],"pageAttributes":["bank-pekao-s-a","bezpieczenstwo-energetyczne","energetyka","fit-for-55","gaz-ziemny","impact-cee","impact23","najnowsze","neutralnosc-klimatyczna","polska","sektor-cieplowniczy","termoizolacja","transformacja-gospodarki","unia-europejska","wegiel","zielony-lad"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"26 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":572113}} }
300Gospodarka.pl

Zielony ład i bezpieczeństwo energetyczne. Opowiada o nich wiceprezes Banku PEKAO S.A. [WIDEO]

W cyklu wideo rozmów, które nasza redakcja nagrała podczas konferencji Impact’23, pytaliśmy gości konferencji o najważniejsze wydarzenia i zjawiska gospodarcze w Polsce i na świecie. W tym odcinku rozmówcą Barbary Rogali jest Paweł Strączyński, wiceprezes banku PEKAO S.A.

Jednym z największych wyzwań gospodarczych obecnych czasów jest transformacja gospodarki, zgodnie z Zielonym Ładem. Jakie ma on znaczenie dla banku PEKAO oraz polskiej gospodarki?

Głos Polski w sprawie Zielonego ładu został bardzo jasno i klarownie wypowiedziany. To tempo, które zostało nam narzucone, ono jest zdecydowanie za szybkie. Jeżeli koszt transformacji energetycznej, nie tylko w obszarze elektroenergetyki, ale również w obszarze transportu czy budownictwa jest szacowany na około 530 miliardów euro, to żaden kraj o potencjale gospodarczym jak polskim, nie będzie w stanie sfinansować tych nakładów – mówi w rozmowie z dziennikarką 300Gospodarki wiceprezes banku PEKAO S.A. Paweł Strączyński.

Odrzucenie polskich propozycji

Polska jako członek Unii Europejskiej otrzymuje finansowanie na tego typu działania, również nie pozostaje bierna w kwestii propozycji zmian czy działań.

Teoretycznie brzmi to bardzo atrakcyjnie, natomiast w praktyce prawie żadna propozycja Polski w pakiecie Fit for 55 [zobowiązanie do obniżenia emisji netto gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomem z 1990 roku oraz dążenie do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku – red.] nie została wzięta pod uwagę – podkreśla.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Jedną z bardziej akcentowanych propozycji ze strony naszego kraju było zrezygnowanie z gazu jako paliwa przejściowego w procesie transformacji energetycznej na rzecz pozostania przy węglu, dlatego że mamy go bardzo dużo tak, żebyśmy ten okres przejściowy mogli zaspokoić, nie ważne ile on będzie trwał – dodaje.

Trzeba zredukować zużycie gazu

W rozmowie pojawił się także wątek gazu w kontekście bezpieczeństwa energetycznego.

– Nasze wydobycie gazu to jest 20-25 proc. naszego zapotrzebowania. Z jednej strony dywersyfikujemy dostawy, z drugiej strony powinniśmy pracować nad ograniczeniem zużycia gazu tylko do tych krytycznych procesów. Mam tu np. na myśli ogrzewanie, cały sektor ciepłowniczy. Wchodząc w projekty, przede wszystkim termoizolacyjne, jeżeli 70 proc. budynków w Polsce nie ma kompletnie żadnego systemu termoizolacyjnego, mamy ogromne pole po stronie popytowej do redukcji zużycia gazu – uważa rozmówca 300Gospodarki.

Więcej na temat węgla i gazu znajdziecie w materiale video. Zapraszamy do oglądania i udostępniania!

Polecamy również: