{"vars":{{"pageTitle":"Złoty pod presją: cła i zapowiedzi cięć stóp procentowych uderzają w kurs","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["amerykanskie-cla","ceny-walut","dolar-amerykanski","ebury","euro","kursy-walut","najnowsze","nbp","polski-zloty","stopy-procentowe"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"8 kwietnia 2025","pagePostDateYear":"2025","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":738994}} }
300Gospodarka.pl

Złoty pod presją: cła i zapowiedzi cięć stóp procentowych uderzają w kurs

Ubiegły tydzień przyniósł wyjątkowo silne zawirowania na rynku walutowym, a polski złoty znalazł się wśród najbardziej dotkniętych walut. Jak wskazują analitycy Ebury, osłabienie złotego było efektem dwóch głównych czynników: ogłoszenia przez prezydenta USA Donalda Trumpa drastycznych ceł na towary z Europy i Azji oraz „gołębiego” zwrotu Narodowego Banku Polskiego.

Cła w wysokości 20 proc. nałożone na Unię Europejską szczególnie uderzają w otwartą gospodarkę Polski, co przełożyło się na odpływ kapitału i spadek kursu złotego. Kurs EUR/PLN przekroczył poziom 4,30, a ryzyko dalszej deprecjacji pozostaje wysokie.

Dodatkowo inwestorzy zaczęli wyceniać znaczące obniżki stóp procentowych w Polsce – nawet o 200 punktów bazowych w 2025 roku. To stanowiłoby wyraźne luzowanie polityki pieniężnej – wskazują analitycy Ebury.

Sytuacja złotego wpisuje się w szerszy kontekst osłabienia aktywów ryzykownych na świecie. Waluty krajów eksportujących surowce, jak również rynków wschodzących, traciły w obliczu rosnących obaw o globalną recesję. Tymczasem tzw. bezpieczne przystanie, jak frank szwajcarski czy jen japoński, zyskały na wartości.

Równocześnie dolar amerykański, choć początkowo tracił, częściowo odrobił straty, wspierany przez dobre dane z rynku pracy i komentarze Jerome’a Powella, szefa Fed. Z kolei euro zyskało na odpływach kapitału z dolara, osiągając najwyższe poziomy wobec USD od października 2023 r.

W nadchodzącym tygodniu kluczowe będą informacje o inflacji w USA, a także dalszy rozwój sytuacji wokół ceł – zarówno decyzje odwetowe partnerów handlowych USA, jak i możliwe sygnały dotyczące negocjacji.


Czytaj także: