Holenderska spółka NACO została wskazana jako wykonawca masterplanu dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Plan, dzięki któremu poznamy dokładną lokalizację lotniska, ma ukazać się we wrześniu.
Masterplan to dokument określający parametry techniczne CPK, w tym konkretną lokalizację megalotniska. Opracowanie będzie także zawierało szczegółowe dane dotyczące prognoz ruchu lotniczego i etapów budowy nowego portu.
Na lokalizację dla CPK do tej pory wytypowany został obszar na zachód od Warszawy, którego granice wytyczają autostrada A2, droga krajowa nr 50, wieś Szymanów i rzeka Pisia oraz rzeka Pisia Tuczna i miejscowość Baranów.
NACO wykonawcą masterplanu CPK
Teraz poznaliśmy już wykonawcę masterplanu dla CPK. Będzie to NACO, Netherlands Airport Consultants, część grupy kapitałowej Royal HaskoningDHV.
NACO, firma założona w 1949 roku, była zaangażowana w projekty na ponad 600 lotniskach na całym świecie. Jej eksperci pracowali przy takich projektach, jak nowe lotnisko Daxing dla Pekinu, Amsterdam-Schiphol czy Kuala Lumpur International Airport.
Jak poinformowała firma w komunikacie, wartość oferty wynosi ok. 10 mln euro i była niższa niż zakładany budżet.
“Przed zakończeniem postępowania muszą zostać dopełnione wszystkie formalności – także w ramach procedury odwoławczej. Dopiero po niej będziemy mogli podpisać umowę z wykonawcą, który rozpocznie realizację usług” – informuje też NACO. O postępach spółka informuje w tym miejscu.
Czytaj również: Zrównoważone podróżowanie to przyszłość turystyki. Jak Polska radzi sobie w tej dziedzinie?
Pierwotnie wykonawca dokumentu miał zostać wybrany jeszcze w poprzednim roku. CPK musiało jednak unieważnić przetarg – żadna ze złożonych ofert nie spełniała formalnych kryteriów postępowania.
CPK, poza budową samego lotniska, przygotowanego w pierwszej fazie na około 45 mln pasażerów rocznie, ma jeszcze komponent kolejowy. Program kolejowy zakłada budowę łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 roku. Na te inwestycje składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 „szprych” prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK.
Grupa kapitałowa NACO posiada biura w ponad 30 krajach i zatrudnia łącznie ponad 5 tys. specjalistów.
Gdzie konkretnie powstanie CPK? Określi to szczegółowy dokument, jego wykonawcę poznamy we wrześniu