{"vars":{{"pageTitle":"Żyjący artyści, którzy na sztuce zarobili najwięcej. Oto najbardziej dochodowi twórcy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["artysci","aukcje","dziela-sztuki","main","najnowsze","sprzedaz","sprzedaz-dziel-sztuki","sztuka"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"12 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":641307}} }
300Gospodarka.pl

Żyjący artyści, którzy na sztuce zarobili najwięcej. Oto najbardziej dochodowi twórcy

Oto lista żyjących twórców i twórczyń sztuki współczesnej, którzy dotychczas zarobili najwięcej w historii na swoich dziełach. Największy sukces finansowy odnieśli Gerhard Richter i Yoyoi Kusama.

Odnoszący największy sukces finansowy, żyjący artyści i artystki to jednocześnie osoby o wielkim wpływie na kulturę, tworzące dzieła wizjonerskie i prezentujące różnorodne talenty. Którzy współcześni artyści sprzedali swoje dzieła za łącznie najwyższe kwoty, pokazuje lista CEOWORLD Magazine Art List 2023.

Na pierwszym miejscu znalazł się niemiecki twórca Gerhard Richter. Jego dzieła zostały sprzedane łącznie za kwotę 230 milionów dolarów. Zróżnicowany dorobek Gerharda Richtera obejmuje różne style, w tym romantyzm, fotorealizm, abstrakcyjny ekspresjonizm, minimalizm i pop-art. Tylko w zeszłym roku sprzedano 369 dzieł Richtera.

 

Na drugim miejscu znalazła się japońska artystka Yayoi Kusama. Jej dzieła zostały jak dotąd sprzedane za łączną sumę 195 milionów dolarów. Yayoi Kusama jest jedyną artystką w pierwszej dziesiątce rankingu. W ubiegłym roku sprzedano 948 jej prac, co podkreśla jej znaczący wpływ na świat sztuki. Awangardowe i wciągające instalacje Kusamy urzekają publiczność na całym świecie.

Trzecią pozycję zajął David Hockney. Brytyjski artysta osiągnął łączną sprzedaż na poziomie 175 milionów. Hockney, często nazywany „ojcem chrzestnym brytyjskiej sztuki”, sprzedał w zeszłym roku 820 swoich prac. Wśród nich na uwagę zasługuje jego pejzaż z 1969 roku, „Wczesny poranek, Sainte-Maxime”, ukazujący jego mistrzostwo w wykorzystywaniu dwuwymiarowych obrazów do przekazywania trójwymiarowego świata.

Yoshitomo Nara, japoński twórca uplasował się na pozycji czwartej, zarabiając ponad 98 milionów dolarów. To artysta uznawany za jednego z najważniejszych przedstawicieli sztuki współczesnej. Urodzony w 1959 roku w Hirosaki w Japonii, Nara zdobył międzynarodową sławę dzięki swojemu charakterystycznemu stylowi malarskiemu, łączącemu elementy kawaii (jap. uroczy, ujmujący) z nieco zatroskaną, melancholijną estetyką.

Miejsce piąte przypadło amerykańskiemu artyście Jasperowi Johnsowi, którego prace sprzedano za 93 miliony dolarów. Ten amerykański artysta urodzony w 1930 roku jest jednym z najbardziej wpływowych postmodernistycznych malarzy i rzeźbiarzy XX wieku. Jednak twórca ten ceniony jest nie tylko za swoje dzieła, ale również za wkład w rozwój sztuki konceptualnej i teoretycznej. Jego twórczość miała wpływ na wielu artystów.

Szósta pozycję zajął pochodzący z Wielkiej Brytanii Banksy. To tajemniczy artysta street artu i działacz społeczny, który zyskał światową sławę dzięki swoim kontrowersyjnym i intrygującym dziełom ulicznym. Jego tożsamość pozostaje nieujawniona, co dodaje elementu tajemnicy do jego osobowości artystycznej. Jego prace często zawierają silne komentarze społeczne, polityczne i kulturowe. Artysta jest znany ze swojego dystansu do instytucji sztuki tradycyjnej i często eksponuje swoje dzieła na murach i elewacjach budynków, aby dotrzeć do szerszej publiczności. Nie zmienia to jednak faktu, że jego prace zostały sprzedane za łączną sumę 67 milionów dolarów.

W pierwszej dziesiątce znaleźli się jeszcze Georg Baselitz, Adrian Ghenie, Jeff Koons i Ed Ruscha. Dziesięciu najbardziej dochodowych, żyjących artystów sztuki współczesnej przedstawia poniższa grafika:

Ranking CEOWORLD Magazine’s Art List 2023 został stworzony w oparciu o sprzedaż dzieł artystów na aukcjach publicznych w ciągu roku.

Czytaj także: