{"vars":{{"pageTitle":"Zyska z MKiŚ: Nowelizacja ustawy odległościowej możliwa już w ciągu najbliższych dwóch miesięcy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["10h","energetyka","farmy-wiatrowe","ministerstwo-klimatu-i-srodowiska","oze","samorzady","ustawa-odleglosciowa"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"25 kwietnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"25","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":296408}} }
300Gospodarka.pl

Zyska z MKiŚ: Nowelizacja ustawy odległościowej możliwa już w ciągu najbliższych dwóch miesięcy

Nowelizacja ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych – tzw. ustawy odległościowej 10h – może zostać przyjęta przez Sejm do połowy tego roku. Tak uważa wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska.

– Chcemy, by do połowy roku ustawę uchwalił Sejm. Będzie to trudne, ale jest to możliwe – mówił Zyska podczas panelu na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

W ubiegłym tygodniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa informowała, że resort liczy na szybką ścieżkę legislacyjną dla projektu nowelizacji. Ministerstwo obecnie chce się skupić na przeanalizowaniu wyników przeprowadzonych konsultacji.

W zeszłym tygodniu projekt nowelizacji ustawy odległościowej został przekazany do Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) z Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

– Po zmianie gospodarza projektu trwają prace i analizy zmierzające do szybkiego przekazania projektu do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów – wskazywało wtedy ministerstwo.

Projekt nowelizacji zakłada m.in. rezygnację z tzw. zasady odległościowej, zakładającej minimalną odległość elektrowni od budynku równą dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej (10h) i wprowadza bezwzględną odległość minimalną (500 metrów).

Nowelizacji oczekują zarówno samorządy, jak i branża OZE, o czym pisaliśmy w tym artykule.

EBOiR dofinansuje budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce